Дейността на "София-БТ" е спряна

Getty Images/Guliver
share

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол категорично е констатирала, че предприятието "София-БТ" АД е прекратило производствена дейност, т.е. е спряло, но това може да продължи не повече от 12 месеца. Това съобщи изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол /АСПК/ Емил Караниколов на заседание на парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм в присъствието на министъра на икономиката Божидар Лукарски и представители на синдикатите.

Две от осем производствени линии са демонтирани и по твърдения на ръководството са преместени в "Благоевград-БТ" АД, посочи той.
"Няма забрана по приватизационния договор за преместване на машини, но имаше твърдения, че те са изнесени извън територията на България. Утре влизаме на проверка в "Благоевград БТ" да видим, че производствените линии са там", каза Караниколов.

При проверката е констатирано още, че от 310 предложения, направени към работниците и служителите, са представени вече 271 приети споразумения за прекратяване на трудовите правооотношения, съобщи той.

Ако спирането на "София-БТ" продължи повече от 12 месеца или бъде спряно друго предприятие от холдинга, ще бъде наложена неустойка в размер на 100 100 000 евро, както е предвидено в приватизационния договор, каза изпълнителният директор на АПСК. Той добави, че от Агенцията очакват отговор на писмото с искане за среща с ръководството на "Булгартабак".

Тютюневи работници протестираха под прозорците на парламента срещу спирането на "София-БТ", докато в сградата течеше заседанието на икономическата комисия.

На заседанието на икономическата комисия присъства и представител на иракска фирма, който заяви интерес за закупуване на тютюневи изделия от "София-БТ".

Председателят на комисията Петър Кънев /"БСП лява България"/ посочи, че парламентът не може да взема отношение по търговски предложения от една частна фирма на друга. В триседмичен срок министърът на икономиката и изпълнителният директор на АПСК да докладват за нарушения на Кодекса на труда при освобождаването на работници, развитието на ситуацията по разсекретяването на договора за приватизация на "Булгартабак" и среща със собствениците, поиска той.

Йордан Цонев /ДПС/ коментира, че функциите на парламента се свеждат само до контрола и законодателството.

Защо не кажем на колегите от "Булгартабак" и не им препоръчаме къде трябва да отидат, попита Корнелия Нинова /"БСП лява България"/. "Кой продаде "Булгартабак" при тези условия? Той си има име и се казва Бойко Борисов", коментира тя и добави, че Министерският съвет и премиерът са адресатът на исканията на протестиращите.

Водещи новини

Още новини