Ръст на автоцензурата сред журналистите отчита последното проучване за свободата на словото на Асоциацията на европейските журналисти. То е шесто по ред и според данните най-голям външен натиск върху репортерите оказват политици, държавни институции, икономически субекти и рекламодатели.
"Медии под обстрел" е озаглавено изследването тази година, в което са се включили 204 журналисти, които са попълнили анкетите анонимно.
Пандемията, войната в Украйна и спиралата от политически кризи са оказали влияние върху работата на репортерите, които пък са изправени пред поредица от предизвикателства: стрес, онлайн тормоз, опити за намеса в редакционното съдържание, автоцензура, финансови затруднения.
Авторът на доклада Илия Вълков, цитиран от БНР, заяви: "Наистина се увеличават процентите на вътрешния натиск и автоцензурата сред журналистите. От 2017 г. насам автоцензурата расте с 5 на сто в провежданите анкети, което не е малко, при положение, че участниците в анкетата остават едни и същи".
Всеки десети журналист е бил заплашван със съд, сочи още проучването.
Продължава да бъде висок процентът на тези, които към момента на изследването са работили в три и повече медии, което е индикатор за нестабилна и несигурна трудова среда.
Проблем е и централизирането на журналистиката в София и изчезването на регионалните медии.
Проучването е финансирано от посолството на Нидерландия у нас, не е представително, и е проведено в периода 3 май - 10 юни.