Празникът на виното в Ямбол преля с 3 тона вино

share

Ути Бъчваров и неговото Кулинарно шоу на колела сготви за хиляди души в парка на Ямбол на Трифон Зарезан. Той бе поканен от местния винопроизводител „Вила Ямбол”, който превърна професионалния си празник в мащабен празник на града, посветен на виното. Най-старата винарска изба в Южна България почерпи ямболии с повече от 3 тона вино Villa Yambol, а Ути ги нагости с няколко хиляди порции месни деликатеси, приготвени пред очите им на най-голямото, пет метра високо и два тона тежащо, барбекю в България.


Обичаите и ритуалите на празника бяха пресъздадени от Ансамбъл Българе. Те затанцуваха в ритъма на фолклорна музика и пресъздадоха коронясването на „Цар на лозята” в Ямболския край по случай празника, като го превозиха с шествие на каруца от масивите, за да влезе в града и да бъде посрещнат с пита, бъклица и кокошка, както традицията повелява. На свой ред, той разля червено вино на всички присъстващи на церемонията за здраве, плодородие и берекет. Последва тричасово шоу за пресъздаване на традиции и празник на виното. Гайдари от 100 Каба Гайди накараха публиката да настръхне под кристалните, мистични звуци на българския музикален инструмент. Кукерска група от Младежкия дом в Ямбол изпълни маскараден обред за прогонване на зимата и посрещане на пролетта, слънчевите лъчи и плодородието на земята.

 

Ямболският край е известен с ревностно пазените традиции поколения наред в лозаро-винарството и кукеруването. В почти всяко семейство в града има представител, който участва в грижата за лозята и в процеса на направата на вино и ракии на производителя с близо век история. „Вила Ямбол” съществува от 1924 г., а продуктите на компанията ракии „Ямболска Гроздова”, „Стралджанска” и вина Villa Yambol са добре приемани във всеки български дом. Успехите им зад граница са вече в над 20 страни, в които се харесват и търсят българските напитки. В тях се влагат сортовете грозде Каберне Совиньон, Каберне Фран, Мерло, Сира, Тамянка, Пети Вердо от червените, както и Совиньон Блан, Юни Блан, Вионие, Просеко и Мускат Отонел от белите, отглеждани на 10 000 дка лозови масиви от служителите на „Вила Ямбол”. Преработват се в промишлената база на избата, чиито капацитет на производство е 3 000 бутилки на час. 

 

 

„Вила Ямбол честваме своят професионален празник Трифон Зарезан на 14 февруари. Всяка година всички служители на избата зарязваме при изгрев слънце лозята ни край село Тенево, както по традиция се прави, за да е плодородно лозето и сладко и сочно гроздето. В края на изминалата година компанията ни, позната като Винпром Ямбол, претърпя сериозна промяна, с оглед на модернизацията и своите успехи зад граница, които постигнахме през последните години. Вече сме Вила Ямбол и в знак на благодарност към общността, в която постигаме успехите си, избрахме да направим своя ден празник на града ни. Това реално е така, защото в почти всяко семейство в града има или е имало наш служител, който участва в процеса по грижа за лозята или направата на вината и ракиите ни. Затова избрахме денят ни да премине под надслов „Ямбол е вино и традиции“, коментира Красимир Аврамов, изпълнителен директор на избата.

 

Г-н Георги Славов, кмет на Община Ямбол и домакин на събитието поздрави гражданите и компанията и им пожела да пазят и предават ямболкските традиции във винопроизводството за поколения напред. Г-н Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара също уважи събитието и приветства развитието на бранша в този регион.

 

Производствената база на компанията притежава 11 хил. т. общ съдов капацитет и възможност за преработка на 500 т. суровина дневно. Общият капацитет за преработка на грозде възлиза на над 16 млн. кг, а за съхранение – на над 18 млн. литра. Историята на Вила Ямбол започва през 1924 г., което я прави една от най- старите изби в България и най-дългогодишно действащата в Южна България.

Водещи новини

Още новини