Държавите, които осигуряват финансирането на Световната банка (СВ), обещаха рекордните 100 млрд. долара в рамките на три години за попълване на нейните фондове. Това съобщи днес международната финансова институция, цитирана от Ройтерс.
Световната банка съобщи за поетите ангажименти по отношение на нейното финансиране по време на конференция, която се провежда в южнокорейската столица Сеул. Държавите, които участват във форума, определят средствата, които са готови да отпуснат на Международната асоциация за развитие (МАР), която е част от СВ. Тази институция предоставя безвъзмездни средства и заеми с много ниска лихва на 78 най-слабо развити държави от целия свят. Тя им осигурява жизнено необходимо финансиране, за да се справят с обслужването на огромните си държавни дългове, с последствията от природни бедствия и военни конфликти, както и с галопиращата инфлация, посочва Ройтерс, цитирани от БТА.
Държавите, който осигуряват финансирането, ще внесат директно около 24 млрд. долара по сметка на Международната агенция за развитие. Институцията ще емитира облигации и ще използва други финансови инструменти, за да достигне до средата на 2028 г. целевата сума от 100 млрд. долара. Тя е по-голяма от 93-те млрд. долара, които през декември 2021 г. бяха предвидени за настоящия тригодишен период. Той продължава до средата на 2025 г., се посочва на сайта cgdev.org.
Лидери на държави от Африка призоваваха сумата за следващия тригодишен периода да възлезе на 120 млрд. долара, припомня Ройтерс.
От 100-те милиарда долара, който са обещани за следващия тригодишен период, 4 млрд. долара ще бъдат предоставени от САЩ, обяви американският президент Джо Байдън.
Сред другите големи финансови донори на Световната банка са Великобритания (2,29 млрд. долара), Южна Корея (597 млн. долара) и Норвегия (454,59 млн. долара).