МВФ прогнозира "меко приземяване" на световната икономика през 2024 г.

Getty Images/Guliver
share

Международният валутен фонд (МВФ) очаква през настоящата година световната икономика да реализира "меко кацане", след като растежът през 2023 г. се оказа по-стабилен от първоначално очакваното. Това каза на пресконференция директорът по комуникациите на фонда Джули Козак, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Фондът ще публикува в края на месеца актуализация на прогнозите си за световната икономика, три месеца след представянето на първоначалния доклад по време на годишните срещи в средата на октомври в Маракеш.

По думите на Козак МВФ смята, че световната икономика върви към "меко кацане". "Очакваме устойчивостта да продължи, но има много предизвикателства, които трябва да бъдат решени", заяви тя.

В средата на октомври МВФ обяви, че очаква растеж на световната икономика от 3 на сто през настоящата година, близо до прогнозата за 2023 г. Фондът на няколко пъти преразглеждаше прогнозата си нагоре през годината, заради добрата глобална икономическа активност, най-вече в САЩ.

МВФ смята, че има "риск от разминаване", който да направи изоставането на страните с ниски доходи още по-сериозно, тъй като те изпитват огромни трудности при възстановяването си от поредица шокове, причинени от пандемията и рязкото покачване на цените на енергията и храните, подчерта Козак.

МВФ: Конфликтът Израел - "Хамас" вече се отразява на регионалните икономики

Продължаващата фрагментация на световната икономика, която се вижда все по-ясно, също усложнява ситуацията за най-бедните страни, най-вече защото международните инвестиционни потоци текат към "геополитически съгласуваните държави", добави Козак.

Световната банка обяви във вторник прогнозите си за текущата година и заложи на растеж от 2,4 на сто, най-ниския от финансовата криза през 2008 г., ако се изключи рецесията, причинена през 2020 г. от пандемията.

Банката предупреди, че има риск от "десетилетие на пропуснатите възможности" за световната икономика, тъй като средният растеж през последните пет години е най-слабият, регистриран от началото на 90-те години на миналия век.

Водещи новини

Още новини