Очаква се Европейската централна банка да повиши основните си лихви, след като по-късно днес проведе заседание по паричната си политика.
На заседанието си през март, институцията реши да вдигне водещите си лихви с 50 базисни пункта (0,5 процентни пункта). Така лихвата по основните операции по рефинансиране - лихвеният процент, по който търговските банки могат да заемат средства от ЕЦБ за срок от една седмица - нарасна до 3,50 на сто. Лихвеният процент по депозитното улеснение (който банките получават за депозирането на средства овърнайт при ЕЦБ) стана 3,00 на сто, а ставката по пределното кредитно улеснение (която банките плащат, когато заемат овърнайт средства от ЕЦБ с предоставяне на обезпечение) достигна 3,75 на сто.
Данни, публикувани по-рано през седмицата, показаха, че инфлацията в еврозоната през април е нараснала незначително до 7 на сто през април спрямо 6,9 на сто през март, слагайки край на серия от пет последователни месеца на намаление.
Основната инфлация обаче е намаляла леко - до 5,6 на сто през април от 5,7 на сто през март, припомня БТА.
Според Джон Луелин, бивш главен икономист в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от в. "Гардиън", има голям шанс ЕЦБ да продължи да повишава лихвите, докато не се отчетат значителен спад на основната инфлация.
В тримесечен доклад на ЕЦБ, публикуван във вторник, франкфуртската институция съобщи, че банките в еврозоната са затегнали критериите си за отпускане на кредити на бизнеса през първото тримесечие.
От януари до март "критериите за одобрение на кредити и кредитни линии за компании са били значително затегнати", обясняват експертите на банката, което предполага, че това може да насърчи ЕЦБ да ограничи поредното повишение на лихвите. Анализатори сега залагат на повишение от 0,25 процентни пункта.
Банките от еврозоната са отчели също и силен нетен спад на търсенето на корпоративни заеми или кредитни линии за компании през първото тримесечие и то с най-бърз темп от световната финансова криза.