Всичко тръгна от публикации в някои медии, вероятно заради конфликт между собственици в хазарта. Те са плащали не 15% по закон, а 7 или 8%". Това коментира икономистът проф. Александър Томов в предаването на "Лице в лице" по БТВ.
"Най-вероятно Комисията по хазарта е третирала „Националната лотария“ като нехазартна игра. Държавата в момента обаче изчаква прокуратурата“, стана ясно от думите му.
„Годишните финансови отчети явно не са давани като цифри. Прокуратурата трябва да каже има ли укривани данъци и колко са те“, категоричен бе Томов.
"Да се разбере дали Комисията по хазарта е дала възможност някой да се ползва с определени права. Създавани ли са привилегии за определени фирми? Ако се тръгне по пътя на национализацията на хазарта ще има съдебни дела и искове. Този, който е давал лиценза, носи отговорност пред обществото“, подчерта икономистът.
„Европейската практика не налага национализация. Трябва да се промени регулацията, да се взима повече под формата на данъци. Не може хазартът да бъде толкова публичен и грабителски. Без анализ, просто така да се национализира, това не прилича на добра политика. Какво ще загубим от национализацията, трябва да е ясно. Засега такъв анализ не виждам. Хвърля се тежък камък върху нашите данъчни власти. Кой е разрешил всичко това?!“, пита бившият собственик на ЦСКА.
„Против съм да се закрие „Левски“. Ако държавата каже "А" да каже и "Б". Ако национализират лотарията, не трябва да се закрива клуба. Същото бе направено и с ЦСКА. Феновете имат достатъчно сила да съхранят себе си. Всяко разрушение е лошо. Все едно се реже от България“, смята Александър Томов.
На въпрос дали един фен клуб може да повлияе за дадено решение, Александър Томов заяви, че феновете са достатъчна сила да защитят себе си и клуба, като и да организират протести.
Малко по-рано днес на специална пресконференция от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) изнесоха първи данни от проверката в Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Финансовата инспекция се извършва по разпореждане на министъра на финансите от 12 декември 2019 г. и със заповед на директора на АДФИ Георги Начев от 16 декември 2019 г. На брифинга Начев съобщи, че две от фирмите на Васил Божков са ощетили държавата с много над 210 млн. лев, като се очаква сумата да нарасне. От член 30 алинея 3 на Закона за Хазарта е видно, че държавната такса за моментната лотария, а и за всички игри, следва да бъде 15% от направените залози за всяка игра. От представените регистри, справки и декларации е установено, че единственият оператор, който заплаща държавна такса от 15% е Българският спортен тотализатор, останалите лицензирани оператори, за същата хазартна игра, заплащат държавна такса в размер на 20% от събраните такси от комисиионни за участие, съгласно утвърдените от ДКХ правила. Установено е, че за една и съща хазартна игра се заплащат формирани по различен начин държавни такси, стана ясно още на пресконференцията.
Съпоставката на числата сочи, че ако останалите организатори на хазартни игри са плащали по начина, по който е плащало Държавното предприятие "Български спортен тотализатор", сумата е щяла да бъде с около 210 милиона лева повече, като това е сумата за периода 2014 г. до 2019 г. С цел установяване на приходите на държавата от хазартните игри за проверявания период финансовите инспектори са поискали от ДКХ справки по месеци на броя и стойността на направените залози за всяка игра, но все още чакат цифрите. При условие, че базата, на която са били определяни годишните такси, е била същата, по която са определяни спрямо държавното предприятие, сумата е повече от 210 милиона, разкри Начев и добави, че очакванията му са след приключване на финансовата инспекция тази сума да бъде доста променена и да нарасне. След приключването на финансовата инспекция резултатите ще бъдат публикувани официално, като се очаква това да стане в рамките на един месец.
Припомняме, че на 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда.
Александър Георгиев, председател на Държавната комисия по хазарта (ДКХ)
През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз. Държавната комисия по хазарта (ДКХ) ръководена от Александър Георгиев се държи повече от странно, пазейки пълно мълчание по темата. Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път за винаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.