Междуфирмените задължнения са два пъти БВП на страната

novini.bg
share

Една четвърт от фирмите у нас не могат да покриват задълженията си, което забавя всички техни плащания, включително разходи за заплати и инвестиции. Това показва проучване на една от големите фирми за събиране на дългове у нас, оповестено през тази седмица, информира БНТ.

Според работодателските организации общата сума на междуфирмения дълг вече надвишава два пъти брутния вътрешен продукт на страната.

Проучване на една от големите фирми за събиране на дългове у нас показва, че просрочената междуфирмена задлъжнялост не намалява през последните години.

Просрочената задлъжнялост е като поречен кръг. 22% от фирмите у нас не могат да се издължават на време, към тях се прибавят и тези, които никога не си плащат. Това намалява печалбите на дружествата в 56% от случаите. 42 на сто от фирмите обаче прибягват към използването на колекторски компании. Резултатът са събрани пари, които отново се връщат като кеш в касите на дружествата.

Според изследването, у нас една четвърт от компаниите се чувстват застрашени от фалит заради просрочена ликвидност. По този показател сме близо до Великобритания и свърхзадлъжнялото правителство на Гърция.

Четири са основните последици от забавените плащания - намалени печалби, недостиг на пари, по-високи разходи за лихви и спад на инвестициите.


Средният период за забавяне на плащанията в България е 35 дни. Сметките си плащат 74% от компаниите, а останалите имат проблем с фактурите.

Според бизнес организацията има три мерки, които могат да подпомогнат междуфирмените плащания. Първо, фирмите трябва да проучват много внимателно своите партньори преди да работят с тях, второ трябва да се развие пазар на дългове, така че фирмите да могат да продадат задълженията си и трето - споровете да се решават предимно арбитражно без участието на съда.

Водещи новини

Още новини