Пенсионните дружества: Можем да изплащаме пожизнена пенсия с унаследяване

Novini.bg
share

Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване /БАДДПО/ настоява предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване /КСО/, свързани с реформата на втория стълб на пенсионната система, да бъдат направени след широко обществено и институционално обсъждане, както и след приключване на предстоящия преглед на активите на пенсионните фондове. Това каза на пресконференция председателят на Асоциацията Никола Абаджиев.

Той съобщи, че от днес от Асоциацията канят за обсъждане на предложенията на Министерството на финансите и на становището на организацията по промените в КСО работодатели, експерти от МФ и независими такива, синдикати, социалното министерство.
Абаджиев заяви, че не трябва да се бърза с приемането, както на предложението на МФ за промени в КСО, според които при пенсиониране на хората, родени след 1959 г., индивидуалните им партиди от втория стълб да се вливат в общ пул, така и изобщо с промени в КСО по отношение на дейността на пенсионно осигурителните дружества и фондове. Според Асоциацията това трябва да стане след края на прегледа на активите на всички пенсионни осигурителни компании през септември, като идеята е, ако има нужда от промени, свързани с прегледа, и те да бъдат отчетени.

От Асоциацията настояват осигурените да имат право на свободен избор за вида и начина на изплащане на допълнителна пенсия от универсален пенсионен фонд. Членът на Управителния съвет на Асоциацията Даниела Петкова заяви, че от организацията не биха направили компромис с правата на осигурените за свободен избор, когато придобият право на пенсия да избират между няколко различни възможности. От Асоциацията настояват да се приложат международните практики от държави с развито пенсионно осигуряване, при които хората имат право да избират между няколко вида пенсия, да ползват част или изцяло сумите, натрупани в индивидуалните им партиди, да ги получат в момента, в който са се пенсионирали и да имат да право на наследяване. Парите, които са натрупани в индивидуалните сметки, са частна собственост на хората и само те трябва да имат право да се разпореждат с тях. Срещу всякакъв законов регламент, който ако не изцяло, то частично нарушава характера на частна собственост на тези пари, ще сме безкомпромисни, заяви Петкова.

По думите й тези пари трябва да се ползват от хората, на които са собственост, а не за нуждите на каквито и да е части на пенсионната система - била тя първи стълб или нещо друго, това се целеви пари - частна собственост, каза Петкова. Тя допълни, че тези пари трябва да бъдат похарчени от хората както решат с условие това да стане, след като сме придобили право на пенсия или пет години по-рано.
Петкова информира, че от Асоциацията са предложили в Становището си по промените в КСО девет вида пенсии, които осигурените да има право да избират. Сред тях има пожизнени, срочни, с гарантиран период на унаследяване. Извън тези девет вида пенсии има и предложение, когато човек придобие право на пенсия и до пет години по-рано /както е по сегашния КСО/ преди придобиването на право за пенсия, съгласно общите условия за пенсиониране, да може да се получава до 50 процента от сумата, натрупана в индивидуалната партида в универсалния пенсионен фонд. Петкова информира, че МФ предлага този срок да се съкрати до една година. Всички видове пенсии, които сме предложили, сме в готовност да ги изплащаме, заяви Петкова.

Абаджиев напомни, че и сега доброволните пенсионни фондове изплащат на наследниците пенсии. От 2002 г. до 2015 г. на хората освен пенсии от доброволното пенсионно осигуряване, в това число и на наследниците, са изплатени повече от 800 млн.лева. С тези средства, заедно с това което сме превели на НОИ, плащанията надхвърлят 1 млрд. лева, коментира Абаджиев.

Водещи новини

Още новини