Булгаргаз и Булгартрансгаз държали 46 млн. лева в КТБ с лихва под 2%

share

Разплитането на аферата КТБ минава през прозрачността. Все още нямаме яснота кои са държавните предприятия, които са имали средства в КТБ и какви са били сумите. След справка от финансовото министерство става ясно, че най-много са енергийните дружества. Това каза от парламентарната трибуна Мартин Димитров от РБ.

Депутатът посочи, че е редно да се установи всяко едно дружество какви пари е държало в КТБ и каква е била лихвата по влоговете. Имам притеснение, че те са държани на много по-ниска лихва или без такава с години. Оттук възниква въпроса кой е оторизирал дружествата да държат парите си в КТБ.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отговори, че БЕХ е имал влог малко над 132 млн. лева. След обявяването на банката в несъстоятелност налични са останали малко над 14 млн. лева.

Енергийният министър посочи, че по закон средствата в частни банки не трябва да надхвърлят 25%.

Петкова увери, че КТБ е била избрана след провеждането на държавна поръчка.

От данните, които изнесе министърът стана ясно, че Дружеството "Булгаргаз" е имало влог от 16 млн. лева, а "Булгартрансгаз" - 30 млн. лева. Петкова уточни, че тези влогове са били използвали, като им се е начислявала много ниска лихва.

Мартин Димитров коментира, че трябва да бъде потърсена отговорност. На база отговора на министъра Димитров се възмути, че 132 млн. лева от енергетиката са били в КТБ с лихва около 1-2%. Това е ощетяване на държавата. "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" не са спазили изискването парите им да са разпределени в повече от една банка. По този начин бюджетът е бил ощетен. Редно е да се направи щателна проверка. Да не се окаже, че разликата в лихвата е била изплащана на определени лица, усъмни се реформаторът.

Хора, които са ръководили държавни предприятия и са загубили държавни пари трябва да понесат отговорността си.

Петкова увери, че като бивш директор на "Вътрешен одит в публичния сектор" винаги съм адмирирала проверката, като висша форма на доверие. Ще поискам от колегите от Държавната финансова инспекция да се провери как са се изпълнявали договорите.

Водещи новини

Още новини