В Комисията за финансов надзор е постъпило писмо от четири пенсионно-осигурителни фонда, с което те предупреждават за извършване на финансови манипулации от други пенсионни дружества. Това съобщи по време на изслушване в бюджетната парламентарна комисия председателят на КФН Стоян Мавродиев.
В писмото се говори за съмнително изменение на стойността на дяловете в някои фондове, уточни Мавродиев. Той потвърди тази информация в отговор на въпрос на депутата от Коалиция "Лява България" Георги Кадиев, който съобщи, че четири пенсионни фонда, които държат 60 процента от пазара, са написали още през октомври 2014 г. писмо до КФН, до МФ и Консултативния съвет по финансова сигурност.
Мавродиев посочи пред депутатите, че наистина има такова писмо и че то е написано по негов съвет след среща с въпросните четири фонда. Веднага, след като писмото бе подадено, започна разследване и според европейското и българско законодателство такъв вид тежки финансови разследвания се извършват в срок от две години, каза председателят на надзорната комисия.
Мавродиев уточни, че разследването се води от неговия заместник Владимир Савов и че са изминали едва три месеца, поради което все още няма резултати. Ще разследваме и четирите фонда, подали писмото, няма да приемем подход едни пазарни участници да манипулират други, заяви Мавродиев в отговор на коментари отстрана на депутати, че е възможно да има картел между пенсионните фондове, които искат да манипулират пазара.
Има интересни движения на дяловете на пенсионните дружества, ако има основания, че конкуренцията е застрашена, ще подадем и сигнал до КЗК, коментира в отговор на това Мавродиев и уточни, че това писмо не е обект на проверка на ЕК.
При изслушването на ръководството на КФН част от членовете на комисията поискаха информация за това какви инвестиции извършват пенсионните дружества и как може да се проверят собствениците им и дали не се извършват сделки със свързани лица. Според Мавродиев всички действителни собственици са разкрити и на сайта на КФН има информация за всяко едно от дружествата съгласно българското законодателство. Мавродиев също подчерта, че има еднакво сериозен надзор и към българските, и към чуждестранните собственици на пенсионно-осигурителни фондове, почти еднакъв брой са и наложените санкции.
От 2003 до 2014 г. КФН е издала над 600 наказателни постановления като за последните три години те са над 260. Най-честите нарушения са инвестирането на самите активи, неточна оценка на активите и непредставяне в срок на информация.