Плевнелиев пред Ройтерс: Решение за КТБ ще има в средата на октомври

Булфото
share

Българските власти ще вземат решение по казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ), след като получат резултатите от назначения одит. Това се очаква да се случи около средата на октомври, заявява президентът Росен Плевнелиев в интервю за „Ройтерс”, цитирано от БТВ.

"Върви одит от широко уважавани български и международни одиторски компании. За момента нито един политик, нито едно правителство не може да направи нищо. Но просто трябва да се изчака, за да видят числата", казва държавният глава.

Съдбата на четвъртия по големина кредитор в България е неясна, а разпускането на парламента удължава най-тежката банкова криза в балканската държава от '90-те години насам. Властите са изчислили, че стойността на евентуалното спасяване на банката ще струва на държавата около 1,5-2 милиарда лева, посочва агенцията.

Президентът е коментирал, че БНБ може да вземе решение през октомври дали да стабилизира КТБ или да я остави в несъстоятелност. Той обеща неговата администрация да окаже пълна подкрепа на усилията на БНБ. Росен Плевнелиев е посочил, че служебният кабинет ще работи за присъединяването към европейския банков надзор, както и че ще бъде стартиран процес, за да се даде възможност на България да се присъедини към еврозоната до 2020 г.

Централната банка пое контрола над КТБ през юни след седмица на масирано теглене на депозити, и нареди да бъде направен одит на финансовата институция. Паниката се разпространи сред вложителите на още една банка, което наложи освобождаването на спешна кредитна линия за подпомагане на финансовата система, припомня информационната агенция.

КТБ трябва да осъществи плащане по емисия облигации с падеж на 8 август. Малко вероятно е обаче банката да изпълни това си задължение. Затова някои от облигационерите могат да предприемат правни действия срещу България, ако банката изпадне в несъстоятелност.

Плевнелиев призовава за „търпение”, докато тече одитът на банката. По думите му КТБ е “специален случай”, иначе като цяло българските банки са много стабилни и ликвидни.

Българският президент припомни и за успешната емисия държавни облигации, пласирана успешно през юни, въпреки банковата паника.

В понеделник отиващият си парламент на България отказа да одобри предложение за разширяване на фискалния дефицит и увеличаване тавана на дълга, както и да делегира правото на служебното правителство да води преговори и да сключва договори с международни институции.

Росен Плевнелиев подчертава, че ще предложи увеличаването на дефицита в рамките на установената в еврозаконодателството “здравословна” граница от 3% от планираните 1,8%. Предложението му трябва да бъде одобрено от следващите правителство и парламент.

Плевнелиев обещава, че временното правителство ще използва правомощията си, за да намали разходите с около 100 млн. евро, за да освободи средства, с които да съдейства за отблокиране на замразените плащания по две оперативни програми.

След парламентарните избори през октомври България ще има пето правителство за две години и Плевнелиев призовава политическите партии да погледнат по-дългосрочно на перспективите пред страната.

Днешните проблеми в България са много различни от проблемите на политическите партии. Това е моят призив – моля ви, спрете вашите партийни игри, погледнете проблемите на нацията си, на народа си”, е посочил президентът.

Водещи новини

Още новини