Standard&Poor's понижи дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България

share

Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor's /S&P/ понижи дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и в местна валута с една стъпка от "BBB/A-2" на "BBB-/A-3" със стабилна перспектива, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите.

Рейтинговата агенция изтъква като основна причина за ревизията на рейтинга нестабилната политическа ситуация. Според S&P сегашната политическа среда продължава да поставя предизвикателства за осъществяването на необходимите реформи за справяне с дългосрочни институционални и икономически проблеми и възпрепятства растежа, информира БТА. Като основен индикатор за недостатъчен растеж е посочен средният реален икономически растеж за периода 2010-2013 г., който е оценен на под 1 процент. Като силни страни на рейтинга, които подкрепят стабилната перспектива и балансират рисковете от политическа нестабилност, са посочени фискалната гъвкавост и ниските нива на дефицит и държавен дълг. Рейтинговата агенция базира своето решение основно на вижданията си за продължаваща нестабилност на политическата среда, което е само една част от методологията за оценка, е коментирал присъдения рейтинг министърът на финансите Петър Чобанов.

За пореден път намират потвърждение оценките на международни анализатори за стабилни фискални променливи - дефицит и дълг, които са посочени като най-силните характеристики на водената политика, е казал той. Според него експертите от S&P не са отчели позитивните промени в текущата икономическа среда и рестартирането на икономиката. Растежът започна да се ускорява от втората половина на 2013 г., дължащ се на засилващото се вътрешно търсене и на по-високото усвояване на европейските фондове, бизнесклиматът се подобрява шест месеца по ред, като за май  нарасна с 5,3 процента, достигайки средното равнище на показателя за 10-годишен период и отчитайки най-високото си равнище от ноември 2008 година, е коментирал министър Чобанов, цитиран от пресцентъра на МФ.

Според него от началото на годината пазарът на труда се е подобрил съществено с увеличение на заетостта с близо 40 хил. души. "През първото тримесечие на 2014 г. нивото на безработица остана на равнището си от последното тримесечие на предходната година от 13 на сто и намаля с 0,8 процента спрямо същия период на 2013 г., което се случва за първи път от 2009 г. насам. Положителното развитие на пазара на труда, подкрепено и от нарастването на реалната средна работна заплата с 4,2 на сто, доведоха до повишаване на индикатора на потребителското доверие, който през април достигна най-високата си стойност от средата на 2007 година", е казал министърът на финансите.

Водещи новини

Още новини