Теорията за „мъртвия интернет”, започнала като конспиративна идея преди повече от 10 години, твърди, че по-голямата част от виртуалното пространство е фалшива, изградена от алгоритми, ботове и конспиративни внушения, а истинските хора са все по-малък процент от трафика и съдържанието. Тази теория обаче започва все повече да прилича на факт.
Данните сочат, че през миналата година 49,6% от целия интернет трафик е дошъл от ботове, а в някои държави цифрите са тревожни. Такъв пример е Ирландия, в която 71% от съдържанието е дело на изкуствен интелект.
В предаването „Социална мрежа” по Нова нюз експертът по киберсигурност Любомир Тулев предупреди за рискове от изкуствените аватари.
„За първи път се сблъсках през 2016 г. с продукт, който беше направен с цел да отглеждаш изкуствени аватари в социалните мрежи, така че с тях да достигаш до огромен кръг от потребители. Тази платформа даваше възможност на хората, които закупят този продукт, да боравят с армия от над 4 милиона фалшиви профила и даваше възможност тези аватари да се държат като истински хора”, обясни Тулев.