Астрохимици възпроизведоха дълбокия космос в лаборатория

Pixabay
share

Екип астрохимици в университета "Хериот-Уат" възпроизведе дълбокия космос в лаборатория и откри, че космическият прах е по-сложен, отколкото мислеха специалистите досега, съобщава БНР, позоваваяйки се на Би Би Си.

Космическият прах създава структури като мъглявината Орел, но те контролират процеса, при който се формират звездите и се образуват органични молекули, от които може да еволюира живот. В студения космос водородните и кислородни молекули се свързват и образуват молекули на водата на повърхността на прашинките.

При температура от минус 250 градуса може да се очаква да се образува неподвижен лед, но екипът на проф. Мартин Маккоустра обаче с изненада откри движеща се дифузно вода на повърхността на симулирани зрънца прах при температура от едва 18 градуса Келвин, т.е. 18 градуса над абсолютната нула.

Откритието може да насочи към живота във Вселената. В екстремния студ върху зрънцата прах се отлагат и други молекули като въглероден окис. Те могат да се комбинират с водород и да се образуват органични  молекули. Ако те станат по-сложни и ги отнесат комети, могат да посеят някъде живот, защото сравнително простите молекули могат да се трансформират в аминокиселини.

Водещи новини

Още новини