"Вероятността да бъдем атакувани нараства след пробива на сървъра на НАП”, смята ИТ специалистът Константин Веселинов. Хакерите търсят повече информация за своите жертви и ги проучват, а изтеклите данни от приходната агенция им дава именно тази нужна информация.
"Не отговаряйте на фишинг мейли и не натискайте линкове в тях”, напомни експертът при гостуването си в „Тази събота” по БТВ и допълни, че сега тези писма вероятно ще ни изглеждат по-достоверни, ако бъде използвана изтеклата информация.
"Няма орган, който да одитира системите на държавата. Не съм убеден, че има хора, които могат да направят такъв одит”, заяви специалистът.
Той се въздържа да коментира атаката, защото при наличната информация, това би било спекулация, но що се оказва до определението ѝ като „левашка”, както я нарече професор Михаил Константинов, все пак отбеляза, че атаките могат да бъдат различни по сложност.
"Всеки път при атака се използват различни методи", отбеляза Константин Веселинов, а тя се определя от защитата.
Що се отнася до целта на атаката, Веселинов отбеляза, че целта на подобни престъпления е парична, но в случая е по-скоро уронване на престижа на държавата.
Веселинов заяви, че не би искал да генерализира, че всички хакери работят само на линукс, тъй като в момента нещата много са се променили.
Адвокатите на Кристиян Бойков, който бе арестуван за пробива в НАП, заявиха, че не е бил той, тъй като всички хакери работят на линукс, а хакерът, атакувал сървъра на агенцията, е използвал и уиндоус.
"Сигурността е като водата. Тя не се интересува дали ще се къпете с нея или ще се удавите в нея. Сигурността е процес и зависи от това, което правим", заяви Веселинов и каза, че трябва да им а постоянен мониторинг на системите, за да се намали риска от такива атаки.