Учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско разработват начин за преобразуване на мозъчните сигнали в компютърно синтезирана реч чрез виртуален гласов апарат, предаде Ройтерс.
С помощта на електроди, имплантирани в речевите центрове на мозъка на петима доброволци, учените успели да декодират сигналите и да ги превърнат в компютърно-симулирана реч. Виртуалният гласов апарат - устни, челюсти, език и ларинкс - преобразувал мозъчните сигнали на всеки участник в реч. Оказало се, че по-дълги звуци като "ш" се синтезират по-лесно, отколкото билабиални звуци като "б" и "п". Директното декодиране на мозъчните сигнали, без посредничеството на компютърния гласов синтезатор се оказало неуспешно.
Речта от синтезатора била разбираема, но понякога разпокъсана. С усъвършенстване на алгоритъма, учените смятат, че ще успеят да получат по-естествена и разбираема реч.
Петимата доброволци можели да говорят. Те трябвало да четат на глас. Те били поканени за участие в изследването, защото страдали от епилепсия, а и без това временно щели да им бъдат имплантирани електроди, за да се установи кой център в мозъка е засегнат.
Предстои изследване за тестване на същата технология при пациенти, които не могат да говорят.
С друга технология за проследяване на очите и лицевите мускули също може да се синтезира реч, но много бавно - около 10 думи в минута, докато естествената реч е 100-150 думи в минута.
"Малко от нас действително знаят какво става с устата при говор. Мозъкът предава мисълта, която искаме да кажем, и я превръща в движения на гласовия апарат, и точно тях се опитваме да декодираме," каза неврохирургът Едуард Чанг - автор на изследването, публикувано в сп. Nature.