През колкото повече препятствия преминава човек в кариерния си път, толкова по-устремен и удовлетворен ще е от крайния резултат. Важно е обаче да не предаваме ценностите си, да знаем какво наистина търсим и как точно искаме да се развиваме в професионално отношение.
Много лична, човешка, емоционална, но едновременно с това и изпъстрена със съвети среща събра на едно място в началото на седмицата утвърдени в техническата сфера дами. Темата на събитието бе „Различните лица на кариераната промяна“ и се проведе в SOHO в София, а времето бе недостатъчно за интересните истории, които участничките имаха да споделят. Инициативата се състоя за втора поредна година с помощта на tekom България и международната неправителствена организация Women Who Code.
Сред основните проблеми, които кариерният консултант Лили Георгиева посочи, бе това, че клиентките ѝ търсят промяна в професионален план, но не знаят дали тя трябва да е пълна, или частична. „Жените имат нужда от общност в техническата сфера, но е много важно първо да погледнат вътре в себе си и след това навън. Трябва да залагат на силните си страни, но за да имат успех, нужно е да са нясно кои са тези силни страни.“
Дискусионният панел на събитието също предложи различни гледни точки. В него се включиха изпълнителният дирекор на Alcatel-Lucent България Дина Темелкова, преподавателят по английски език в Техническия университет в София д-р Щилияна Русева, авторът на техническа документация във VMware Ренате Кампф и Евелина Крумова – директор на Women Who Code в София. Всяка от тях разкри как се е променила с времето в професионално отношение, какви грешки е допуснала, какви уроци е научила, през какви метаморфози е преминала и кои личности са я вдъхновявали по дългия път на кариерното развитие.
Темата за стереотипите също бе застъпена в разговора, като всички дами се обединиха около идеята, че предубежденията трябва да бъдат „преборени“. Представите за жените и ролята им в техническия свят вече имат нови измерения. „Трябва да се научим да съчетаваме едновременно духа на боец, но и този на богиня. Да си емоционален е нещо хубаво“, отбеляза Дина Темелкова.
Как могат повече жени да бъдат привлечени в сферата на техническата комуникация? Отговор на този въпрос даде Ренате Кампф. „Децата трябва да бъдат въвеждане в този необятен свят още от ранна възраст. Струва ми се добра идея да има и часове по актьорско майсторство, тъй като така човек се учи как да влиза в различни роли, да се адаптира към различни условия.“
„Много е важно да се преборим със стереотипите, коментира д-р Щилияна Русева. - В дългогодишния си опит не съм виждала някоя от студентките ми да се отказва заради сферата, която е избрала или заради трудността на материята, която изучава. Всички се развиват успешно в професионалния си път, не се отказват и има достатъчно примери в световен мащаб за успели жени в IT индустрията.“
Евелина Крумова пък отправи призив за това родителите да окуражават децата си, независимо дали интересите им са в областта на техническите науки, или в хуманитарната сфера. Именно тези първи стъпки определят до голяма степен бъдещото развитие.