Изследователи от Технологичния институт в Токио са създали материал, който абсорбира цялата видима за човешкото око светлина, пише Tech Times, цитиран от "Фокус". За да постигнат това, учените са използвали листо от лотос.
По дефиниция метаматериалите са изкуствени материали. Определящата им характеристика е, че те имат свойства, които не се срещат или се срещат рядко в природата. Изобретението на учените от Токио е различно - то е вдъхновено от листата на почитаното като свещено растение на лотоса. По тази причина създателите му въвеждат новия термин “биометаматериал”.
Листото на лотоса е перфектен модел, заради уникалния начин на подреждане на клетките по повърхността, където се събира слънчевата светлина. Ресите - подобни на косъмчета образувания, върху листата са структурирани по такъв начин, че да поглъщат ефективно светлина. За да имитират тази структура, изследователите са напръскали листо с фино течно злато, което е полепнало по него като папиемаше. Получената в резултат златна повърхност е изключително тънка - само десет нанометра или около една стохилядна от милиметъра.
Уникалният материал абсорбира почти цялата светлина от видимия спектър, което означава, че не отразява нищо. Учените смятат, че структурите на ресите на истинския лотосов лист са ключът към безпрецедентната способност за поглъщане на светлина. Следващата стъпка е отделянето на златото от листа. Екипът работи върху различни химични процеси, за да отдели новия материал от лотосовия лист и да го използва като матрица за възпроизводство.
Материали, които абсорбират видимата светлина могат да намерят приложение в телескопи, за да блокират “светлинния шум” и нежеланите отражения, както в соларни панели. Новото откритие е описано в статия, озаглавена “Биометаматериали: черен ултратънък златен филм, произведен върху лотосов лист”, в журнала Nature.