Европейци успяха да приземят робот върху летяща комета

share

За пръв път в историята човечеството успя да спусне апарат върху комета, носеща се в открития космос на над 500 милиона километра от Земята.

Постиженията е на мисията "Розета" на международния екип на Европейската космическа агенция, която се управлява от център в германския град Дармщат. Специалистите изчислиха кога точно би трябвало да има контакт между апарата и кометата, но в продължение на около 35 минути напрегнато изчакваха да пристигне сигналът, потвърждаващ успешен край на тази фаза, пише dnevnik.bg.

На 12 ноември тежащият около 100 кг робот "Филе" се отдели от сондата и след 7-часово спускане се приземи върху повърхността. Трите "крачета" омекотиха контакта, а веднага след това 2 "харпуна" се забиха в терена, за да не отлети устройството обратно заради малката гравитация на кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко.


"Крачетата" са изработени така, че да могат да завъртят, повдигнат или наклонят целия робот, за да го установят в стабилно изправено положение.

Мисията "Розета" на Европейската космическа агенция е уникален за историята на човечеството опит да достигне отдалечен и много малък обект в открития космос.

На всеки 6 години и половина 67Р/Чурюмов-Герасименко се появява около орбитите на Земята и Марс, след което се скрива зад гиганта Юпитер.

Като се има предвид, че кометата бе застигната на над 500 милиона километра от Земята и че за успеха трябваше да се чака 10 години, това вече е изключително постижение.

Резултатът изглежда още по-успешен от факта, че това е първи опит на ЕКА и че той се основава на познания и технологии от края на 90-те години и началото на ХХ век.

Водещи новини

Още новини