Учени са открили нов метод за производство на електричество от въглероден диоксид, с което освен това се намалява и вредата на парниковите газове, пише "Списание Осем".
Методът използва като суровина за производството на ток въглеродния диоксид, бълван от конвенционалните електроцентрали. Годишно те изхвърлят в атмосферата около 12 милиарда тона CO2 при изгарянето на въглища, петрол или природен газ. От отопляването на домакинствата и от други производства идват още 11 милиарда тона.
Пушекът от една типична електроцентрала, която работи на въглища, съдържа към 10% СО2, който не само буквално отива на вятъра, но е и главният виновник за парниковия ефект.
Екип с ръководител Бърт Хемълърс е открил начин как отпадъкът да се транформира в безценна суровина. В основата му е реакцията на СО2 с вода и други течности, а във втория етап на технологията се генерира движение на електрони, което всъщност е електрическият ток.
При тази технология могат да се произвеждат годишно около 1570 киловата електроенергия допълнително, ако се използва въглеродният диоксид от електроцентралите на въглища, петрол и газ и този от домакинствата и производствата. Това количество е около 400 пъти по-голямо от годишния принос на водната електроцентрала на язовира "Хувър" в САЩ. Това колосално допълнително количество ток идва без в атмосферата да се освобождава никакъв въглероден диоксид, подчертават изобретателите.