Холандски изследователи оповестиха, че са създали пътна настилка, която благодарение на химическия си състав поглъща смога и подобрява качеството на въздуха, предаде ЮПИ.
Изследователи от Технологичния университет в Айндховен покрили участък от път в град Хенгело, Холандия, с паваж с покритие от титанов диоксид, който отстранява замърсителите от въздуха и ги превръща в по-малко вредни химикали, пише Los Angeles Times.
За сравнение бил използван обикновен паваж върху съседна улица.
Оказа се, че при добри метеорологични условия новата настилка, кръстена фотокаталитичен паваж, намалява с 45 на сто замърсяването на въздуха с азотен оксид, увериха изследователите, пише inews.bg.
Азотните оксиди, които се изхвърлят във въздуха от автомобили и електроцентрали, могат да реагират с други съставки в атмосферата и да образуват смог, допълва БТА.
Резултатите от изследването разкриват потенциала на получените по този начин покрития за подобряване на качеството на живота най-вече в градските зони, където автомобилният трафик е голям, заяви американският специалист в областта на химичното инженерство Дейвид Браун.