Българинът не може да оказва първа помощ

  • 18 септември 2012 16:47

  • 737
  • 3
Българинът не може да оказва първа помощ
©

Повече от 80 процента от българите не могат да оказват първа помощ. Това заяви д-р Юлия Бянкова, анестезиолог в МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен и заместник-председател на Областния съвет на БЧК-Сливен.

Според нея години наред първата помощ е неглижирана и определяна като маловажен елемент от обучението на подрастващите. „Знанията и уменията за оказване на първа долекарска помощ трябва да бъдат придобивани още в ранна детска възраст. За съжаление проблемите са няколко. Има абсолютна незаинтересованост от по-голямата част на обществото, неглижиране заради напрегнатото ежедневие или вторачването в чисто материалните неща от страна на повечето от хора, а такова обучение се осъществява от доброволци. Това са съществени проблеми при осъществяването на подобни програми за обучение", каза Бянкова.

Според нея липсва желание от страна на институциите да се занимават с проблематиката. От няколко години е задължително обучението за първа долекарска помощ за тези, които ще придобиват право да шофират. Курсовете са еднодневни и се осъществяват от единствената сертифицирана за това организация в България -БЧК. Провеждат се от лектори с медицинско образование, работещи на доброволни начала и преминали задължително обучение за оказване на първа помощ. В обученията на БЧК се включват и различни професионални направления за обучение на работното място - учители, пожарникари, полицаи, строителни фирми. Сертификатите, които издава БЧК, са валидни във всички страни от ЕС и важат за три години.

„Доста хора идват да се обучават индивидуално. Имала съм инструктор по езда, жена, която работи като болногледач в чужбина. Човек може да бъде научен на нещо, тогава, когато иска. Няма как това насила да се случи. Приветствам дейността на младежите към БЧК, които работят с деца от детските градини по програма „Хелфи" за първи стъпки за оказване на спешна помощ. Така детето по-късно ще е подготвено и ще има създадени навици и нагласата, че трябва да помага на хората, което сега липсва. Човек трябва да знае, че не е застрахован от инциденти и винаги е добре да се поставяме на мястото на пострадалите. Безразличието в нашата страна е безобразно. В другите страни хората едва ли се обичат повече отколкото тези в България, но те имат изградено чувство за отговорност от най-ранна детска възраст в това когато някой има нужда от помощ, тя да му бъде оказана", допълни Бянкова.

Тя опроверга твърденията, че пострадалите не бива да се местят, ако човек знае как да окаже първа помощ. „Това са някакви постановки, които някой ги е измислил, за да оправдае собственото си бездействие. Поне такива са наблюденията ми. Няма пострадал, който да не може да бъде местен, стига човек да знае как да го направи. Със съжаление мога да отбележа, че и много хора с медицинско образование нямат уменията да оказват първа помощ. Правилата за оказване на първа помощ са международно приети. Ако към хората се подходи убедително, започват да гледат с друг поглед на този процес. Посещавала съм училища, първоначално има недоверие, едва ли не ни гледат подозрително, приемат ни като досадници, които им губят времето. Когато обаче поговорим по темата, излизат с убеждението, че са научили нещо ново. Смятам че тази дейност трябва все повече да се разширява", допълни д-р Бянкова.

Основно правило е когато срещнем човек в безпомощно състояние на улицата, е да проверим има ли запазени жизнени функции - дишане и сърдечна дейност. Необходимо е да се прозвъни на тел. 112 и да се даде информация за пострадалия - какво му се е случило, видима възраст, от кое населено място е. При случаи с обилно кръвотечение задължително трябва да се приложи кръвоспиране. Ако няма подръчни материали, мястото на кървене може да се притисне с ръка докато се направи окончателно кръвоспиране в лечебно заведение или от специалист. Хората, които имат алергии, трябва да са снабдени с необходимите медикаменти. Ако неочаквано настъпи остра алергия, се прилагат прийомите на реанимацията - сърдечен масаж, обдишване. При ритъмна смърт животоспасяващ е сърдечният масаж, при който се изисква ефективен натиск върху гръдния кош. Има случаи в които оказването на некачествена първа помощ причинява сериозни поражения на здравето на човек.

Вече 13 години всяка втора събота на месец септември се отбелязва Световният ден на първата помощ. Инициативата е на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.

Данните сочат, че у нас едва 19 процента от хората са преминали курс по първа помощ, докато в европейските страни стандартът е поне една трета от населението да е обучено за извънредни ситуации. Обучението по оказване на първа домедицинска помощ да стане задължителна част от българското образование, настояха от Българския червен кръст.

Последвайте канала на

737 3

Коментари 3

Добави коментар
Центурион

2012.09.19 | 14:06

3
Завършилите медицина и разлитни специалности във военните училища могат !
Бриго

2012.09.19 | 14:05

2
но пък по-голямата част може да лъже, краде, клепа, завижда и ближе задници много добре. По-малката част, с нормално поведение, страда от по-голямата част. Няма и изгледи да се подобри положението.
AAAAA

2012.09.18 | 17:06

1
bravo

Добави коментар

Водещи новини