Тестваме пет скъпоструващи молекули за мултиплена склероза, астма и оноклогични заболявания

  • 15 януари 2019 11:55

  • 1007
  • 1
Тестваме пет скъпоструващи молекули за мултиплена склероза, астма и оноклогични заболявания
© gettyimages

Пет нови скъпоструващи молекули за мултиплена склероза, астма и оноклогични заболявания ще се наблюдават през 2019 година за ефекта от тяхното приложение върху тежко болни пациенти. Това каза проф. Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране, пред БНР.

Главната цел за проследяването на терапевтичния ефект от дадено ново лекарство е да се избегнат в бъдеще нежелани лекарствени реакции върху пациентите и да се установи действат ли лекарствата и дали ефектът от лечението е съпоставим със стойността им, посочи професор Данчев.

„Първите 13 молекули бяха определени в края на декември миналата година. Фирмите получиха своевременно критериите за проследяване и болничните заведения, в които ще се проследява. Това е съобразено с европейските тенденции, тъй като в последните години в Европа се наблюдава много бързо навлизане на нови молекули и това често води до недостатъчно добре проучен ефект и нежелани ефекти“, каза той.

Проследяването продължава 3 години и се извършва за първи път у нас. Молекулите са от така наречената „таргетна терапия“ и твърде често става дума за терапия от втора и трета линия, обясни медикът. След 3 години ще бъде направена преценка дали молекулите остават в позитивния списък.

„Не сме включили нито едно лекарство в приложение 1 на позитивния лекарствен списък, без положително становище от Касата. На всяко наше заседание присъства представител на касата. Той нямаше право на глас, но има право на мнение“.

Здравният икономист Аркади Шарков е категоричен, че бъдещето за ефикасна лекарствена политика е в прилагането на оценка на здравните технологии и тригодишна проследяемост от ефекта на новите молекули. „Ключово е и въвеждането на електронизация в това здравеопазване“.

Директорът на Университетската болница за онкологични заболявания д-р Стефан Константинов заяви, че проследяемостта на ефекта е от ключово значение за рационалното използване на средствата в здравеопазването.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1007 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
опорна то4ка

2019.01.15 | 12:23

1

Да се внушава: " Група съветски академици, под ръководството на негово вежливо и умно превъзходителство Путаш Късий, отдавна са създали молекули с които лекуват всьо "!! Тънка игра трол4ета изроди мои! !

Добави коментар

Водещи новини