Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови заболявания, настояват експерти

  • 09 януари 2019 11:09

  • 641
  • 0
Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови заболявания, настояват експерти
© Pixabay

Да се увеличи процентът на реимбурсиране за лекарства за сърдечно-съдови заболявания, тъй като сега той е около 30 на сто. Това каза на пресконференция Аркади Шарков от Експертен клуб за икономика и политика. 

Шарков представи анализ, според който през 2016 г. над 2.5 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с оригинални лекарства, за които НЗОК е платила над 535 млн. лв. /208 лв. на човек/. Същевременно близо 3.9 млн. здравноосигурени лица са били лекувани с генерични медикаменти, за които НЗОК е платила близо 97 млн. лв. /25 лв. на човек/. От данните се вижда, че лечението с оригинални лекарства обхваща 1.5 пъти по-малко пациенти, но струва 5.5 пъти повече. Данните са били предоставени от НЗОК, по Закона за достъп до обществена информация, уточни Шарков.

Прогенерична политика ще доведе до сериозни спестявания, които биха могли да се използват за разширяване на достъпа на здравноосигурените лица до лекарства , както и за ограничаване на ръста на разходите, допълни той. По думите на Шарков е наложителна информационна кампания от страна на Министерство на здравеопазването за ползата от употребата на генерични медикаменти. Трябва да се осигурят подходящи конкурентни, административни и регулаторни условия за предотвратяване на липса на лекарства, както и възможно най-скоро да се въведе електронната рецепта, добави още Шарков, цитиран от БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
641 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини