Плацентата – от златна мина до биологичен отпадък. Къде е истината?

  • 05 юли 2017 11:54

  • 5929
  • 0
Плацентата – от златна мина до биологичен отпадък. Къде е истината?
© Pixabay

Казусът за пребитата от родител акушерка в "Шейново" заради отказа й да му предостави плацентата на новороденото му дете, предизвика шок, но не от поредната физическа разправа с медицинско лице. А от темата и абсурдния и незрял дебат, който върви около нея - за плацентата, яденето й, Ким Кардашиян и един генетик с криминално минало.

Ясно е, че агресивното поведение на бащата не е оправдано и няма как да бъде, след като се е стигнало до физическа саморазправа от подобен характер. Причината за искането му не е известна към момента, но реакцията му ни провокира да си зададем някои въпроси: Защо му е нужна плацентата? Защо така категорично му е отказана тя? Има ли и каква е ползата от плацентата, след като бебето се роди? Използва ли се тя за медицински цели?

Интернет в момента е наводнен от статии за плацентата, а ние сякаш за пореден път сме изгубени в морето от информация и истински важното ни се изплъзва. Затова се обърнахме към специалисти, които да дадат експертно мнение по въпросите, свързани с темата. Каква е практиката в действителност у нас?

Една от конспиративните теории, които се въртят в медийното пространство, гласи, че плацентната кръв е много ценна за бебето и, че преждевременното й прекъсване чрез защипването на пъпната връв възпира потока на важни хранителни вещества и имуноглобини към детето, с което едва ли не то губи половината си здраве!

Проф. Милко Сираков от "Майчин дом" заяви обаче, че според медицинските канони пъпната връв се отрязва, когато пъпната артерия спре да пулсира и бебето не губи абсолютно нищо. Дори да се среже по-рано, това не носи никакъв риск за детето, нито го лишава от ценни вещества.

Виж повече тук:

Последвайте канала на

woman.bg
5929 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини