Омбудсман: В 13% от общините достъпът до лекарства е затруднен

  • 23 април 2013 14:04

  • 1583
  • 0
Омбудсман: В 13% от общините достъпът до лекарства е затруднен
© Булфото

Националният омбудсман изпрати до министър-председателя, министъра на здравеопазването, председателите на управителните съвети на Българския фармацевтичен съюз и на Българския лекарски съюз своя позиция за осигуряването на достъп до лекарствени средства на гражданите, живеещи в населени места, в които няма аптека, съобщават от неговия кабинет.

Омбудсманът напомня, че през последните дни във фокуса на общественото внимание отново е поставен проблемът, свързан с правото на хората на достъп до необходимите им лекарствени средства. По-голямата част от гражданите в населените места, където липсва аптека, са в напреднала възраст и с хронични заболявания, за лечението на които се изисква ежедневен прием на лекарства. В позицията на обществения защитник пише: "В държавата съществува проблем с висока обществена значимост, засягащ големи групи от граждани. По данни на Българския фармацевтичен съюз хората, живеещи в над 13 на сто от общините в страната, са затруднени да упражняват правото си на достъп до лекарствени продукти."

Според Константин ПенчевКонстантин Пенчев   Константин Любенов Пенчев е роден в град София. През 1976 г. завършва Юридическия факултет е недопустимо хора в държавата да бъдат лишавани от правото им на своевременно, адекватно и качествено лечение поради ограничен или липсващ достъп до лекарства. Той е категоричен, че всеки човек, независимо от това в коя част на страната се намира, трябва да разполага с реални, гарантирани възможности да се грижи и да опазва своето здраве. В позицията пише още: "Запознат съм с нормативно установените ред и условия, при които трябва да се предлагат лекарствени продукти. Споделям разбирането, че не може да се толерират практики за предоставяне на лекарства на населението, които са извън нормативно установените. Това неминуемо поставя под съмнение качеството на предлаганата услуга. Заедно с това обаче трябва да има ефективен механизъм, който да гарантира на хората правото на достъп до лекарства".

Националният омбудсман препоръчва на компетентните държавни органи, съвместно със съсловните организации в здравната сфера, да вземат мерки за създаване на реални възможности за безпрепятствен достъп на гражданите до лекарствени средства, без да се прави компромис с качеството на предлаганата им фармацевтична услуга.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1583 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини