Работещите в спешната помощ поискаха двойно по-високи заплати

  • 04 ноември 2013 18:31

  • 1339
  • 2
Работещите в спешната помощ поискаха двойно по-високи заплати
©

Ако бъдат приети промени, според които общопрактикуващите лекари няма да са на 24-часово разположение, то заплатите на работещите в областта на спешната помощ трябва да се увеличат двойно. За това настояха от Асоциацията на работещите в спешната помощ, като уточниха, че причината за тяхното искане е фактът, че ако личните лекари спрат да оказват денонощна медицинска помощ, то тя ще бъде изцяло поета от спешните медици.

Председателят на асоциацията д-р Десислава Кателиева увери, че трябва ясно да се разграничат понятията „спешна" и „неспешна" медицинска помощ.

Според медиците ако сега в системата на спешната помощ работят 6000 души, за да бъде обслужвано населението качествено и без закъснение, този брой трябва да се увеличи до 12 000. Половината от повикванията за спешна медицинска помощ в последствие се оказва, че не са спешни, твърдят медици в областта и пациентски организации.

Според д-р Кателиева в разграничаването на „спешните" от „неспешните" повиквания в момента цари хаос. „Сега с тази стратегия абсолютно е реална опасността да ни натресат и обслужването на пациентите, което трябваше да го правят джипитата. Те са прави, че не могат да поемат обслужването на пациентите си 24 часа, 365 дни. Но и ние сме прави да искаме да не сме медицинска помощ въобще, защото хората очакват от нас спешна помощ, а не само безплатният доктор, който ще дойде да ги прегледа. Това не бива да се допуска", обясни Кателиева, цитирана от Дарик.

Освен по-високи заплати и осигуряване на допълнителни кадри в областта, работещите в спешната помощ са на мнение, че е нужно и уеднаквяване на оборудването в линейките.

За проблемите разказа Валери Атанасов, който управлява линейка във филиал „Сандански" към Центъра за спешна медицинска помощ Благоевград:

„Хората на запад карат автомобили, които специално са предназначени за този вид дейност. Ние караме товарни автомобили, които се правят в една фирма в българия, тапицират се, слагат се някакви носилки. Като тръгнеш да сваляш болни от носилката, тя се изсипва, чупи се, ние работим на магия".

Когато се наложи линейката да транспортира пациент от Сандански до болница в столицата, шофьорът й получава допълнителни средства в размер от 2 ст. на километър, допълни още Атанасов и определи сумата като нищожно малка.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1339 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
стига мизерия

2013.11.18 | 15:16

2
трябва да получат тези пари и да се сменят всички директори и здравни инспектори в МЗ
Правилно..

2013.11.18 | 15:16

1
Редно е да им се увеличат.И без това всички разчитат само на тях...

Добави коментар

Водещи новини