Лаборатории вкарват в онкология здрави хора

  • 01 юли 2013 06:21

  • 2406
  • 2
Лаборатории вкарват в онкология здрави хора
©

Десетки лаборатории у нас дават фатални отклонения в резултатите и на практика вкарват здрави хора в болница, защото работят с техника „втора ръка”, използват евтини реактиви с неясен произход и съхраняват неправилно биоматериалите за изследване. Това установи репортерска проверка на „Монитор”.

60-годишна софиянка бе изпратена погрешка на лъчетерапия срещу тумори заради сгрешени изследвания. От излишната интервенция, която може да убие много здрави клетки и да й докара срив на имунната система и тежка анемия, я спасява само повторното даване на кръв за изследване по настояване на лекарите от Специализираната болница по онкология.

Жената е оперирана от рак на щитовидната жлеза преди 3 години, на всеки 6 месеца тя прави изследване на т.нар. тумор-маркер С него се следи тиреоглобулин (Т3), който пък показва какво е нивото на раковите клетки. Изследването не се поема от здравната каса, цената му в различните лаборатории варира от 20 до 28 лева, разказва 60-годишната Ани Мишева.

Туморният маркер показва ниво 12,2. Предвид състоянието на Мишева той трябва да бъде под единица. Наблюдаващата я ендокриноложка д-р Маргарита Виткина е обезпокоена от резултатите и започва да я подготвя за спешна лъчетерапия. Лекарката изпраща жената на сцинтиграфия - изследване, въз основа на чиито резултати се определя дозата лъчетерапия.

„Изпаднах в паника. Наумих си да извикам синовете и снахите, да се простя с тях, тъй като при такива резултати на тумор-маркера нищо добро не очаквах”, разказва 60-годишната жена.

Дни преди приемането й в болницата за сцинтиграфия Ани занася всички изследвания и епикризата си на доц. Антония Цоневска от раковата болница, за да подготви приемането й. Лекарката обаче се усъмнява в тях, не забелязва никакви видими белези за метастази у пациентката. Изпраща я на повторни изследвания. Този път те са направени в лабораторията на Университетската болница по ендокринология. Резултатите от туморния маркер показват 0,4, което е безспорно доказателство, че жената няма нужда нито от радиоактивен йод за сцинтиграфия, нито от лъчетерапия.

Неточни резултати едва не пратиха на операционната маса и 39-годишната Мими Евтимова от Свищов. Тя се размина с повторна операция на сърцето, след като лаборатория в града показа застрашителни стойности на съсирването на кръвта й.

Преди две години младата жена е оперирана в Националната кардиологична болница, поставена й е протеза на митралната клапа на сърцето. Операцията е успешна, но лекарите й предписват да пие до края на живота си медикамент срещу съсирване на кръвта, да прави периодични лабораторни изследвания и да бъде наблюдавана от кардиолог. След време изследванията на кръвта й в една от лабораториите в Свищов обаче започват да показват лавинообразно нарастване на един от показателите - INR. Кардиологът започва да предписва все по-големи дози от лекарството, за да не се допусне фатално съсирване.

„В един момент обаче лекарят се усъмни в резултатите и ме посъветва да направя изследвания другаде. Отидох в Казанлък, защото там моя позната е лаборантка. Резултатите там показаха грешка в показателя INR от 0,9 до 4,2”, разказва Евтимова.

Последвайте канала на

Novini.bg
2406 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Mehmed

2013.07.13 | 08:45

1
Za laskavi koli pari ima, no za zdraveopazvane- second hand???

2013.07.26 | 13:53

2
Вярно е и ние имахме подобен проблем. освен, че рискуваш с живота си и се почва едно разиграване, докато някой нископоставен от персонала които те посреща и от когото нищо не зависи в лабораторията на всичкото отгоре почне да те разиграва и да се прави на голяма работа, писне ти и им теглиш една майна.

Добави коментар

Водещи новини