-
29 юли 2024 12:52
- 3148
- 0
Лекари извършиха уникална и сложна операция в Клиниката по съдова и ендоваскуларна хириргия на УМБАЛ "Света Екатерина", спасявайки живота на млада жена.
От 2022 година 33-годишната Галя изпитва постоянна болка в левия фланг под реброто, която не се повлиява от никакви медикаменти. Болката е съпроводена с кръв в урината и невъзможност да се храни пълноценно, тъй като при прием на минимално количество храна изпитва силна тежест в стомаха.
Състоянието й налага търсене на специалист. Младата жена посещава невролог и гастроентеролог, но те така и не установяват причината за проблема. След дълго обикаляне Галя е насочена към съдов хирург в Плевен, където след скенер й се поставя диагноза Синдром на Лешникотрошачката. Лечението, което й се предлага е минимално инвазивно, чрез поставяне на стент в бъбречната вена, която е притисната анатомично. Процедурата, обаче не дава нужния резултат, тъй като шест месеца по-късно се установява, че стентът има стесненение, прави се опит за разширяване с балон и се поставят още два стента. След интервенцията, Галя продължава да изпитва нетърпими и постоянни болки в малкия таз и в корема, което я провокира да търси спасение в София. Намира клиника в столицата, в която известен австрийски хирург оперира пациенти със сложна сърдечно- съдова патология. Той прилага оперативно лечение, чрез отстраняване на стентовете и прави байпас операция, която има за цел да дренира кръвта от левия бъбрек и тазовите вени. Операцията не дава резултат, защото се получава запушване на бъбречната вена и започва да се обременява овариалната вена, която дренира кръвта от левия яйчник, симптоматиката се влошава и болките на Галя стават все по-силни и не отшумяват. Тогава нейна приятелка я насочва към екипа на проф. Валентин Говедарски, началник на Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“, който има най-голям опит в лечението на Синдром на Лешникотрошачката.
След записване на час за консултация и преглед, младата жена веднага е приета в съдовото отделение на УМБАЛ „Света Екатерина“ с изразен венозен застой, което означава, че венозната кръв от яйчника и малкия таз не се дренира. Тази кръв се задържа, разширява вените в малкия таз и води до болковия синдром на пациентката.
Съдовите хирурзи на УМБАЛ „Света Екатерина“ решават да пристъпят към оперативно лечение, което е уникално за България, тъй като реимплантират овариалната (яйчниковата) вена директно към вената, която дренира кръвта от левия долен крайник, вътре в корема. Конструираният в миналото байпас, който се запушва, създава дефект в хемодинамиката на венозната кръв на бъбрека и тазовите вени като обременява значително овариалната вена. Екипът на проф. Говедарски извършва анастомоза и превръщат хемодинамичния дефект в ефективен дренаж, след реимплантация на овариалната вена към тази на крака. По този начин кръвта от малкия таз и яйчника се дренира безпрепятствено. Така съдовите хирурзи, които се изправят пред предизвикателството на повторната хирургия в този сегмент намират ново решение за лечението на синдрома и да облекчат страданието на пациента.
Още на първия ден след операцията Галя забравя за всички болки, започва да се храни и раздвижва без проблем. На третия следоперативен ден е изписана от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ с липса на всякаква клиника и изключително намаление на венозния застой.
Екипът, извършил операцията е в състав проф. Валентин Говедарски, д-р Елица Димитрова, д-р Мартин Александров.
Днес, Галя е изключително благодарна на целия екип за професионализма и положените грижи. След две години на болки и страдания 33-годишната жена се връща към живота с пълни сили и с готовност да сбъдва мечтите си.
Синдромът на Лешникотрошачката е вродена рядка съдова малформация. Заболяването представлява притискане на лявата бъбречна вена, която е разположена между коремната аорта и горната мезентериална артерия, отговорна за кръвоснабдяването на червата и може да има нарушение в дренажа на левия бъбрек и яйчник.
Синдромът на Лешникотрошачката засяга предимно млади жени.
Симптоматиката се изразява в тазова болка, кръв в урината и болка в лявото подребрие. Единственият начин да се диагностицира е прилагането на скенер с контрастна материя.
Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ приема много пациенти със Синдром на Лешникотрошачката и е едно от водещите лечебни заведения за лечение на вродената и рядка съдова патология, съобщават от лечебното заведение.
Последвайте канала на
Свързани новини
Направиха дистанционна операция за първи път в света
17 юли 202411:32
Нина Добрев претърпя тежка операция!
06 юни 202414:36
Извършиха пластична операция за корекция на носа на котка
29 май 202415:19
Геро отслабна с операция
14 май 202415:23
Фалшив лекар уби студент по време на пластична операция!
09 май 202411:33
Жена се оплака от фиктивна операция в Бургас, болницата твърди, че това е провокация
18 април 202408:15
Излекуваха двама пациенти с големи рани с помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтер в Русе
02 октомври 202422:49
Лекари спасиха прерязана ръка на мъж
23 август 202417:59
След като две столични болници отказват: Хирурзи от „Св. Екатерина” спасиха ръката на мъж след уникална операция
23 август 202410:46
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Ман Юнайтед 0:0 Борнемут
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Започна ремонт на "Кулата" заради влизането ни в Шенген
22 декември 202415:28
Почина ключова личност на Прехода
22 декември 202415:31
Предпразнично скочиха цените на тези храни
22 декември 202415:42
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин заплаши Украйна с нови разрушения
22 декември 202415:12
Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
22 декември 202413:37