Проф. Тодор Кантарджиев: Киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти против вирусите

  • 24 декември 2024 09:16

  • 1142
  • 4
© Кадър - БНТ

Антибиотиците трябва да са навреме и то само за бактериална инфекция, понякога за профилактика. Затова трябва да се реагира, когато има някакъв обществен интерес или се увеличава броя на някои инфекции. Трябва да се правят много хубави инструкции, които да се спазват от лекарите. Това каза в ефира на БНТ проф. Тодор КантарджиевТодор КантарджиевПроф. д-р Тодор Веселов Кантарджиев дмн, мзм, завършва Медицинска Академия - София през 1981 г., като.

"Против вирусите, киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти, добре действат и стимулират. Те дават богатство на микроорганизми, на лактобацили, чийто клетъчни стени са един много хубав стимулатор на имунитета. Уравновесяват чревната флора или както сега се казва микробиотата на червата. Лактобацилите и дрождите, които са във ферментиралите туршии и киселото зеле, са един от стимулаторите на флората. А преди стотина години, през зимата това е било единственият начин за добавяне на витамин C към храната на българина", обясни проф. Кантарджиев.

По думите му, не трябва да забравяме също и луканките, и суджуците, чиито вкусови им качества предават българските лактобацили: "Не е хубаво да има консерванти, защото освен всичко друго, те убиват и нормалните бактерии и дрожди, които живеят в червата ни."

Умереното количество на алкохол също е полезно за здравето, добави той.

Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас

По отношение на върлуващите в момента вируси, професорът каза, че по данни на Националния център по заразни болести, не сме достигнали броят на болните от грип от миналата година по това време. Коронавирусът също е около 3-4 пъти по-малко като случи от миналата година. В момента има много вируси, които причиняват леки хреми и кашлицата.

"Остатъчна кашлица - обикновено тя се дължи на след прекарана пневмония или бронхит. Това се дължи на остатъчна инфекция, някакви вътреклетъчни, най-често бактерии. И тогава опитният лекар знае кои антибиотици са срещу вътреклетъчните бактерии и как се дават - 7 дни се взима антибиотика, три дена се почива и след това още три дена. Десетдневен курс с прекъсване", обясни Тодор КантарджиевТодор КантарджиевПроф. д-р Тодор Веселов Кантарджиев дмн, мзм, завършва Медицинска Академия - София през 1981 г., като.

Очаква се пик на вирусните заболявания у нас след Нова година, каза още професорът и е доволен, че тази година има ръст на желаещите да се ваксинират срещу грип.

Последвайте канала на

Калина Христова
1142 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2024.12.24 | 10:25

1
Всички НА ВЪЖЕТО от ГЕРБ, СДС, ДБ, ВМРО и подобни НАЦИТА, ПП, ИТН, ДПС - НОВО НАЧАЛО, БСП (СОЦИАЛ - ДЕМОКРАТИ) - ОБЕД. ЛЪВИЦА - НОВО НАЧАЛО! ВСИЧКИ НА ВЪЖЕТО!
hym

2024.12.24 | 12:37

3
Ти защо не си в Aнадола ?

2024.12.24 | 11:48

2
дъртия "либерал", на който толкова много му се работи
erotis

2024.12.24 | 12:50

4
❤️Ту­­­к мо­­­жете д­­­а събл­­­ечете ед­­­но мом­­­иче и д­­­а я ви­­­дите го­­­ла) Мо­­­ля, оце­­­нете г­­­о ➤ Ja.cat/sexbg

Добави коментар

Водещи новини