Как да се справим с летния грип?

  • 29 юли 2024 15:12

  • 1221
  • 0
Как да се справим с летния грип?
© Pixabay

В разгара на лятото една от най-честите причини за проваляне на дълго планувата ваканция е т.нар. летен грип.

Едва ли има човек, който внезапно не са го връхлитали чревни проблеми по време на почивката му на морето. Поне това показват ежегодните статистики на здравните инспекции, които традиционно отчитат повишена честота на гастроентеритите, информира БНР.

Увеличеният брой на заразените с летен грип се дължи на топлото време, струпването на туристи във ваканционните места, проблемите със съхранение и обработка на хранителни продукти и не на последно място - чистотата на морската вода на плажните курорти.

Реалните най-чести причинители обаче са ентеровируси, които са над 100 вида. Лошата новина е, че хигиенните мерки намаляват честотата на инфекциите, но не повлияват тежестта на протичането. Също така няма ваксина срещу енетровирусите, която да ни предпази, нито специфично противовирусно лечение когато вече сме се заразили.

Сандвичи на плажа може да ни разболеят

Какви са симптомите?

Симптомите на летния грип, заради които заменяме плажа с неизлизане от хотелската стая, са висока температура, общо неразположение, гадене, повръщане, диария и отпадналост. Острата проява на тези симптоми задължително изисква лекарска консултация, за да не се стигне до дехидратация, особено опасна в летните жеги.

В допълнение към предписаното от лекар лечение своето място има и хомеопатията. Тя е ефективна основна или допълваща терапия при тежко протичащо заболяване. Точната дозировка и правилния избор на медикамент може да предпише лекар хомеопат.

Как да се справим с летния грип?

Ефективността на хомеопатичното лечение при гастроентерите е доказанa от мединско проучване, проведено сред 321 деца с остра диария на възраст между 6 месеца и 12 години. Резултатите от това проспективно мултицентрово обсервационно проучване показват, че лечението с хомеопатична терапия има доказан ефектът за по-краткото и леко протичане на заболяването, както и за по-бързото възстановяване на децата.

Ротавирусни инфекции при децата и имунизации

С почти идентична на енетровирусите симптоматика протичат и ротавирусните инфекции при децата, с които се сблъсва почти всяко дете на възраст между 3 и 5 години. Висок риск от тежко протичане на заболяването има при децата под 1-годишна възраст, при недоносените и родените с ниско тегло кърмачета. 

В световен мащаб 30-40% от хоспитализациите по повод на остър гастроентерит при деца под 5-годишна възраст  се дължат именно на ротавируси. Ротавирусните гастроентерити не трябва да бъдат подценявани от родителите. На тях се дължат 25% от всички смъртни случаи от диарийно заболяване и 6% от всички смъртни случаи при деца под 5-годишна възраст.

Добрата новина за всички родители е, че у нас съществува безплатна имунизация на децата срещу ротавируси като част от Националната програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити. Целта на програмата е намаляване на общата заболяемост, включително и на тежките форми, налагащи хоспитализация. Ваксината, която осигурява българската държава е под формата на капки, предоставя се от личните лекари и препоръчително е имунизацията на детето да започне след 6-тата седмица от раждането на бебето.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1221 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини