-
22 март 2023 11:35
- 538
- 1

"Ръстът на варицелата е очакван. Сега е сезонът на въздушно-капковите инфекции, а противоепидемичните мерки, които бяха въведени от 2020 г., доведоха до ограничаване и на скарлатината и варицелата. След като мерките отпаднаха, тези патогени намират начин да се разпространяват". Това подчерта епидемиологът и преподавател в Медицинския университет д-р Христиана Бацелова.
По думите й, най-голям риск от заразяване има в организираните колективи - яслени и детски групи и училища. Варицелзостер вирус, който причинява варицела, се нарежда след морбили по заразност вирус и е много силно заразно заболяване. Източник за заразата може да бъде както болен от варицела, така и болен от херпес зостер. Вирусът в природата се поддържа от възрастните, които някога са преболедували от варицела и те в някой етап от живота си изявяват херпес зостер. Те са заразни и обикновено заразяват внучетата си и оттам започва епидемичният взрив в детските заведения.
"Затова трябва да се има предвид, че когато има лице с херпес зостер, то не трябва да контактува с непреболедували от варицела или неваксинирани. Заболяването се предава лесно в едно помещение с кихане, кашляне, говор."
Д-р Бацелова подчерта още, че ваксината е с висока степен на ефективност - над 95% и е с доказана безопасност. Това означава, че ако организмът не отговори на първата дози, задължително ще реагира на втората. С две дози се придобива пожизнен имунитет срещу заболяването.
Такава ваксина могат да си поставят всички лица над 9-месечна възраст, които не са преболедували от варицела. Ваксина не трябва да си поставят бременни и лица с вроден или придобит имунен дефицит. Всеки лекар, ако има желание, може да поставя ваксината, която не е задължителна.
"Важно е обаче да се знае, че това е жива ваксина и тя трябва да се съхранява и транспортира при температура между 2 и 8 градуса, да не се оставя извън хладилник".
Личните лекари имат достатъчно опит с тези болести, които имат характерна симптоматика. Пациентите обаче не трябва да отказват антибиотичното лечение, ако то е препоръчано от лекарите, защото заболяването може да доведе до фатални последствия за сърцето и бъбреците. Възрастните много рядко боледуват от скарлатина и тя по-скоро протича със симптоматиката на ангина.
Д-р Бацелова бе категорична, че ситуацията с двете заболявания у нас не е извънредна и в началото на лятото те ще започнат да отшумяват.
Свързани новини
)
Черно море удари Ботев (Пд) и чака новини от Разград
,fit(968:545))
Берое игра, а ЦСКА 1948 се мъчи, "заралии" изпуснаха "червените" под Аязмото
)
Манчестър Юнайтед зарадва "Олд Трафорд" с най-убедителната си победа от началото на сезона
)
Барселона се провали срещу отбор от дъното, но избегна големия резил
,fit(968:545))
Ювентус отново не впечатли, но взе своето срещу Лече
,fit(968:545))
Байерн без проблеми за Купата на Германия в нощта на дебютите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини

Председателят на ЦИК: В избирателните комисии много да внимават при броенето на гласовете
26 септември 202318:48

Кирил Петков: Днес постигнахме една мечта
26 септември 202320:24

Дончев за идеята държавата да плаща 10% на всеки, който разкрие укрит данък: Ползата ще е двойна
26 септември 202320:58

Корнелия Нинова: Хвърляйки се да брани ДАНС, президентът Радев закопа службата още по-дълбоко
26 септември 202318:29

Специалистът по църковно право проф. Дилян Николчев: Агенти на КГБ е по-голямата част от Светия Синод на Русия
26 септември 202318:07

Водещите новини! Комисията по отбрана одобри изпращането на ракети на Украйна. Асен Василев: Пари има, въпросът е да се изхарчат правилно (и още…)
26 септември 202319:38

Европрокуратура разследва измами с еврофондове у нас, задържани са трима
26 септември 202318:22

Братът на барикадиралия се в София мъж: Не е опасен
26 септември 202321:19

Руски апелативен съд потвърди присъдата на Навални за екстремизъм
26 септември 202319:47
2023.03.23 | 11:55