-
06 август 2021 14:21
- 1481
- 0
Настоящият етап на разпространение на инфекцията, с липса на изразен пик, е изключително подходящ за поставяне на COVID-19 ваксина, като най-голяма абсолютна полза биха имали най-уязвимите групи пациенти. По отношение на артериалната хипертония това са тези със съпътстващи рискови фактори, придружаващи заболявания и напреднала възраст. Това заяви проф. Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония, бивш председател на Дружество на кардиолозите в България.
Професорът е началник е на отделение по кардиология към Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Св. Анна“, София. Специализирал е обща медицина, вътрешни болести и кардиология, има и професионална квалификация по неинвазивна и инвазивна кардиология. Заместник-декан е на Медицински университет - София.
На база направените до момента проучвания, натрупания в световен мащаб опит и професионалната си практика по отношение на COVID-19 и хората с хипертония, проф. Постаджиян обяснява защо е препоръчително тези пациенти да се ваксинират срещу коронавирусната инфекция.
Как се отразява COVID-19 на хората с артериална хипертония
До голяма степен е функция на тежестта на инфекцията, като степента на реакция варира между липса на съществено отражение върху стойностите на артериалното налягане при лека COVID-19 инфекция до изразеното им покачване при умерено тежки и тежки форми на заболяването. Важен за отчитане е фактът, че не се наблюдава разлика в ефикасността на основните класове антихипертензивни медикаменти в контекста на COVID-инфекция, които, при необходимост, биха могли да бъдат модифицирани съобразно лекарско предписание.
Тези пациенти рискова група ли са за коронавирусната инфекция и защо
Артериалната хипертония е най-често наблюдаваният рисков фактор. Засяга обичайно 35-40% от населението над 18 г., като честотата нараства с напредване на възрастта. В този аспект липсват убедителни данни, че самата хипертония предразполага към развитие на COVID-19 инфекция. Наблюдаваната връзка е по-скоро резултат на естествено отчитаното повишение на артериалното налягане с напредване на възрастта. Артериалната хипертония обаче и особено констелацията, при която към нея се добавят и допълнителни рискови фактори като наднормено телесно тегло, висок холестерол и захарен диабет, предразполагат към по-тежко протичане и по-висока честота на фатален изход при тежките форми на инфекцията. Това е свързано с генерализираното засягане на микроциркулацията и по-изразената цитокинова буря в хода на заболяването.
Важно ли е хората с артериална хипертония да се ваксинират срещу COVID-19 и защо
Артериалната хипертония не е заболяване, свързано единствено с измерените стойности на артериалното налягане. Сериозната дългосрочна прогноза е функция на засягането на прицелни органи като сърце, мозък, бъбрек, от една страна, и от друга - честото съчетание с множество други кардио-метаболитни рискови фактори. Двата фактора обуславят необходимостта от адекватна защита при тази лесно „ранима“ популация пациенти. В настоящия етап ваксинирането срещу COVID-19 представлява единственият наличен начин за предпазване от тежко протичане на инфекцията, хоспитализация и смъртен изход. Посоченото се отчита в проведените до настоящия момент проучвания и проследяване на широка група от хора с повишено артериално налягане в ежедневната практика.
Имат ли някакви противопоказания ваксините срещу COVID-19 за тези хора и какви
Страничните ефекти и противопоказанията, свързани с приложението на ваксините срещу COVID-19, следват общите наблюдения, като до настоящия момент не са установени специфични ваксинални реакции при пациентите с артериална хипертония. Липсва специфична разлика и по отношение на технологията на производство на ваксините, както и в степента на тяхната ефикасност съобразно стадия на артериална хипертония.
Кога е най-подходящо да се ваксинират тези хора
Настоящият етап на разпространение на инфекцията, с липса на изразен пик, е изключително подходящ за поставяне на COVID-19 ваксина, като най-голяма абсолютна полза биха имали най-уязвимите групи пациенти. По отношение на артериалната хипертония това са тези със съпътстващи рискови фактори, придружаващи заболявания и в напреднала възраст. Обичайният прием на антихипертензивни медикаменти не би следвало да бъде променян при предстояща ваксинация при липсата на съществена промяна в стойностите на артериалното налягане.
Информация за ваксините срещу коронавируса:
Какво е важно да знаем за ваксините срещу COVID-19?
Какви са страничните ефекти при ваксините?
COVID-19, ваксините и децата: Какво трябва да знаем?
МИТОВЕ vs ИСТИНА: Ваксините срещу COVID-19
Каква е разликата между ваксините срещу COVID-19?
Ето какво трябва да знаем преди и след ваксинацията срещу COVID-19
Колко време ще бъдем защитени при ваксинация и колко след преболедуване?
Последвайте канала на
Свързани новини
Шампионската лига се завръща със сблъсък между Байерн и ПСЖ, Барса и Ман Сити ще тръгват нагоре
Божинов прие примамлива оферта от Италия
Левски се прицели в халф на ЦСКА 1948
Официално: ЦСКА - София ще гостува в Пазарджик
България допусна обрат от Черна гора и се отдалечи от ЕвроБаскет 2025
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
БСП започва срещи с някои формации
26 ноември 202406:10
Продължава визитата на президента Радев във Виетнам
26 ноември 202406:26
Две комисии от Прокурорската колегия заседават за избора на нов главен прокурор
26 ноември 202406:37
Защо се стигна до бой между шофьори на тролей и велосипедист в София?
26 ноември 202407:36
Говори психологът Иван Игов: Имат ли място лица под 16 години в мола?
26 ноември 202407:47
Безводието в Плевен: Ще бъде ли обявено бедствено положение?
26 ноември 202407:42
Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия
26 ноември 202406:05
Жива верига срещу застрояването на градинка в столичния кв. "Изток"
26 ноември 202407:33
Като цяло денят е благоприятен, само трябва да се контролират емоциите и желанията
26 ноември 202406:44