-
28 май 2021 13:49
- 1208
- 0
След настъпването на пандемията от Ковид 19 днешният гост „Код здраве” споделя, че много хора са изпаднали в крайности, що се касае до начин на хранене и килограми. Мнозина млади момичета, затворени по цял ден, са започнали да тренират по 5 пъти дневно и да не се хранят достатъчно. Още повече пък са онези, които, работейки срещу хладилника си, твърде често са „отскачали” до него и са качили доста килограми. Какви рискове крие преяждането или недохранването, какви състояния и заболявания отключва и как да се справим с тях – днес по темата Радина Василева разговаря с ендокринолога д-р Райна Стоянова.
Нейните наблюдения сочат, че продължителното затваряне вкъщи влияе негативно на всеки от нас – обикновено объркваме организма си кога е ден и кога - нощ, почивката ни не е пълноценна, защото постоянно сме на екран, излагаме се на слънце по-малко, самовглъбяваме се, а депресивните състояния се подсилват. Стресът, който идва от медиите също влияе недобре, както и страхът, в който сега живеем.
„Ние лекарите рядко вярваме в съвсем духовната част на нещата, но позитивното мислене има позитивни ефекти върху здравето ни. Времето на изолация повлия лошо и в двете посоки по отношение на хранителното поведение – засилиха се случаите на младежи, които по време на изолацията са се отдали на правене на различни диети и следване на различни фитнес гурута. Недостатъчното телесно тегло, което постигат обаче води до метаболитни нарушения – обострят се състоянията на недохранване, нарушава се електролитният дисбаланс, хоспитализирали сме пациенти с тежки малотриции. Тези хора първо трябва да бъдат лекувани от психиатри, след което идва и нашият ред, като често е нужно наблюдение от цял екип от лекари в различни специалности. От другата страна пък са пациентите с поднормено тегло. Обикновено стигат до състояние, в което се нарушава хормоналният им баланс, като, ако са дами, губят менструацията си и то за дълъг период от време”, разяснява д-р Стоянова.
Какви са посоките и стратегиите за терапия, както и кои са сигналите, които биха могли да подскажат на близките, че има проблем, с какво темпо здравословно може да сваляме килограми, ако сме с наднормено тегло, както и още ценни съвети от д-р Стоянова – вижте във видеото!
Кой е днешният ни гост накратко:
Д-р Райна Стоянова завършва медицина в София през 2011 година.Като лекар-стажант е черпила опит от видни имена в сферата на ендокринологията, метаболитните заболявания и диабетологията, като: Проф. Готие, Проф. Карел, Проф. Дюкан. След като завършва медицина в Медицинския Университет на София, работи в столичната болница „Лозенец“ като лекар-ординатор и хоноруван асистент по Пропедевтика на Вътрешните Болести към Медицинския Факултет на СУ.
В настоящия момент специализира Ендокринология и Болести на Обмяната в Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни нарушения и е редовен докторант по Хранене и диететика към Катедрата по Клинична фармакология и терапия на МУ-София.
Хора с различни проблеми: метаболитен синдром, наднормено тегло и затлъстяване, захарен диабет, хранителни разстройства, бъбречни заболявания, както и за тези, които искат да подобрят хранителните си навици и да получат максимална полза от храненето си – вегетарианци и вегани, детокс, джусинг, бодибилдинг, бременни и кърмещи жени, са по-голямата част от пациентите, с които се занимава.
Научните й интереси са свързани най-вече с храненето при различни заболявания, хранене при спортисти, микробиомът, чернодробните заболявания, метаболитният синдром, малнутрицията.
Член е на Българското дружество по Ендоркринология и болести на обмяната, Българското дружество по Хранене и диететика, Българското дружество по парентерално и ентерално хранене (BULSPEN), Европейската асоциация по pарентерално и ентерално хранене (ESPEN), Международната асоциация по Затлъстяване (TOS), Американската Асоциация по Ентерално и Паренетрално Хранене ( ASPEN), Международната асоциация по спортно хранене (ISSN), Българската фитнес асоциация (BFS).
Последвайте канала на
Свързани новини
Код здраве: Възстановяване на тялото и ума с метода Ти-Тап
21 май 202117:41
Код здраве: Най-честите грешки, които допускаме в интимната си хигиена
14 май 202115:59
Код здраве: Отбелязваме Световния ден за борба с рака на яйчниците
07 май 202114:38
Код здраве: Как да избегнем дискомфорта от преяждане
28 април 202110:28
Код здраве: Как методът TAVI помага на аортната клапа на сърцето
23 април 202114:55
Код здраве: За страха от разболяване като хипохондрия
16 април 202109:57
Код здраве: За стомашно-чревните инфекции през лятото
09 юли 202111:20
Код здраве: Глаукомата, тихият крадец на зрение
11 юни 202119:01
Код здраве: С дете на море за първи път
04 юни 202120:54
Нидерландия разби Унгария, срещата бе прекъсната за четвърт час
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Безкомпромисна Германия унижи Босна и си гарантира първото място
Нефтохимик се справи с Дея и спечели дербито на Бургас
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02