Ракът на яйчниците засяга над 200 000 жени

  • 08 май 2020 17:43

  • 688
  • 0
Ракът на яйчниците засяга над 200 000 жени
©

По повод Световния ден за борба с рака на яйчника, се проведе онлайн семинар за журналисти на тема: „Овариалният карцином - силата да бъдем информирани“. Събитието се организира от Фондация „Една от 8“ и АстраЗенека – България.

Д-р Ася Консулова, медицински онколог от Комплексен онкологичен център – Бургас, съобщи, че всяка година около 240 000 жени в света и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчника, като Европа е регионът с най-много нови случаи.

Овариалният карцином е седмият най-разпространен рак сред жените в света, а в България е на пето място по-честота.

Ракът на яйчниците има неспецифични симптоми, поради което до 80% от новодиагностицираните случаи на заболяването са в напреднал стадий. Най-честите симптоми са тазова или коремна болка, подуване на корема, бързо чувство на ситост или загуба на апетит, често уриниране. Тези симптоми могат да са причина и за други здравословни проблеми, тъй като често се срещат и при жени, които нямат овариален карцином, обясни д-р Консулова. Ето защо е важно при проявата им да се търси навременна медицинска помощ. Ранното диагностициране на заболяването и своевременното лечение водят до по-добра преживяемост.

Данните сочат, че 5-годишната преживяемост намалява с увеличаването на стадия на болестта.

90% от диагностицираните в първи стадий жени с рак на яйчника достигат до 5-годишна преживяемост. Във втори стадий този процент намалява на 70%, в трети стадий – на 39% и в четвърти стадий – на 17%. Според д-р Консулова, за да се увеличи броят на ранно диагностицираните случаи е необходимо да се провежда селективен скрининг при високорисковите групи, както и да се провеждат изследвания за установяване на генетични мутации. Тя обясни, че рисковите фактори са свързани с начина на живот (затлъстяване и тютюнопушене), хормонални проблеми (ранна/късна менопауза, липса на раждания или бременност, ендометриоза или овариални кисти, дългогодишна употреба на хормон-заместителна терапия, стимулация на овулацията) и генетични (рак на гърдата, мутация на BRCA гените, наследствена обремененост).

„Имаме крайна цел, но е важен и пътят, който извървяваме до нея. Защото този път е дълъг и нито един пациент не върви сам по него. В условията на епидемията в момента, продължаваме да се борим с епидемията с карциномите, в която живеем от много години и не се отказваме. И за мен 8 май е ден, в който отбелязваме единият от тези 365 дни, в които желанието да продължаваме да се преборим с овариалния карцином е още по-голямо“, коментира д-р Ася Консулова.   

Нана Гладуиш, основател на Фондация „Една от 8“, сподели:

„Това е едно от много сериозните заболявания при жените и всъщност е заболяването с най-висока смъртност при гинекологичните онкологични заболявания. Фондация „Една от 8“ е за жени с рак на гърдата, но за нас като цяло здравето

Последвайте канала на

Novini.bg
688 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини