Експерти проверяват случая с прелятата заразена кръв в русенската болница

  • 07 декември 2016 20:47

  • 5889
  • 0
Експерти проверяват случая с прелятата заразена кръв в русенската болница
©

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев и директорът на Националния център по трансфузионна хематология д-р Николай Андреев са в Университетската болница /УМБАЛ/ в Русе, където проверяват документацията и разговарят с лекарите по повод на смъртния случай с 80-годишен пациент, на който е прелята кръв, заразена с малария.

Проф. Кантарджиев обясни, че до момента са се запознали с документацията за престоя на мъжа в УМБАЛ и в Белодробната болница в града, а също и с много документи за предишни лечения в лечебните заведения. "Става дума за 80-годишен пациент с доста заболявания. Повод за приемането му в Белодробната болница е възпаление на белия дроб с излив. Преди това в УМБАЛ е лекуван за двустранен излив. Има сърдечна недостатъчност - увредено сърце, тежък гастрит, хиатус херния, кистоза на бъбреците. Човек с много заболявания, като колегите са се принудили с приемането му, поради влошени кръвни показатели, да направят кръвопреливане. След това пациентът е изписан и в последствие с пневмония и съпътстващи заболявания е приет в Белодробната болница. Човекът е с полиорганно засягане", обясни проф. Кантарджиев, цитиран от БТА. Според него лекарите са правили "каквото е било по възможностите им и каквото трябва". "Много ви моля - не търсете сензации и лекарски грешки. Който работи, може да допусне някакви пропуски", заяви проф. Кантарджиев и коментира, че още не са стигнали до грешки по документи.

Материалите от студента, дал кръв, са били изследвани в Националния център по заразни и паразитни болести. Генетични методи са доказали тропическа малария. В момента той е приет в Инфекциозното отделение на русенската болница. Преминал е курс на лечение с медикаменти, предоставени от Националния център, според изискванията на Световната здравна организация. Той ще бъде диспансеризиран и проследяван от паразитологичното отделение на Регионалната здравна инспекция в Русе. "Интересно е, че в много малки количества в неговите еритроцити се вижда маларийният плазмодий. Той е боледувал като дете. Преди повече от две години е лекуван за последно от малария. Според действащата нормативна наредба в нашата държава, когато са минали повече от две години от последното лечение и проследяване на пациента, той би могъл да дава кръв, но в случая е било опасно", обясни проф. Кантарджие. Експертът заяви, че при починалия пациент на сто процента е доказано, че в кръвта му има тропическа малария. Заразяването е станало от кръвопреливането.

"Не мога да кажа категорично дали маларията е причина за смъртта. Мога да кажа категорично, че когато близките се откажат от аутопсия на пациент, починал в болница, е много трудно да се открие точната причина за смъртта", обясни професорът. Директорът на Националния център по трансфузионна хематология д-р Николай Андреев коментира, че системата за кръводаряване е защитена до степен, която се изисква от всички закони в Европа. Двамата експерти заявиха, че окончателните резултати от проверката ще бъдат готови до края на седмицата.
 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
5889 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини