Над половин милион българи страдат от диабет (снимки)

  • 29 септември 2015 15:39

  • 2696
  • 0
Над половин милион българи страдат от диабет (снимки)
© Булфото

Над половин милион българи на възраст между 20 и 79 години страдат от двата типа диабет. У нас все още няма национална програма, както и осъвременен стандарт по ендокринология.

Това заяви пред БНР председателят на асоциация "Диабет тип 2“ Вяра Врагова.

От днес до края на месец ноември пациентски организации на диабетно болни, съвместно с ендокринолози и фармацевтични фирми, провеждат информационната кампания "Открито за диабета“ под надслов "Инсулинът не е смъртна присъда“.

Един на всеки 25 българи не е диагностициран като диабетно болен или не получава правилно лечение. Затова и официалната статистика за 500 хиляди диабетици не е пълна, обясни ендокринологът доц. д-р Малина Петкова от Университетска болница "Лозенец“.
Болните до 18 години наброяват 2000 души. За съжаление, диабетът може да протече абсолютно безсимптомно и това се отнася за хората с втори тип захарен диабет, допълни тя.

 

Председателят на асоциация "Диабет тип две“ Вяра Врагова коментира, че нелекуван диабетът може да доведе до инвалидизация и до увреждане на почти всички органи и системи - най-вече сърдечносъдовата система. Затова е важно правилното лечение, което често не се получава  у нас, по думите й.

До голяма степен общопрактикуващите лекари не са подготвени за това. Нашата асоциация е внесла предложение към медицинския университет да бъдат дообучавани медицинските сестри за отделенията по диабетология. Това обаче трябва да важи и за общопрактикуващите лекари. Не бива със своите познания към момента да лекуват диабетно болни. В малките населени места хората нямат достъп до ендокринолог, изтъкна Врагова.

Национално проучване на голяма фармацевтична компания за нагласите за диабета сочи, че 60 на сто от българите смятат, че диабетът е социално значимо заболяване веднага след онкологичните, но същевременно същите тези хора не желаят да се изследват за диабет, а и голям процент от възрастните диабетици на инсулин се страхуват от инжекциите.

В пет големи града в страната тазгодишната кампания за диабета ще наблегне на това пациентите да не се страхуват от болестта.
Вяра Врагова посочва още, че диабетна полиневропатия - едно от най-честите усложнения на диабета, нелекувана, води до пълна инвалидизация. Лекарството за нея все още се плаща от Касата.

Последвайте канала на

2696 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини