Живакът в рибата удря мозъка

  • 27 май 2015 14:22

  • 13856
  • 3
Живакът в рибата удря мозъка
© Булфото

Има морски видове, при консумацията на които се повишава живакът в кръвта на човека. Плъзва в цялото тяло и е особено опасен за мозъка, пише в "Всеки ден".

Тежкото „живо сребро" удря право в мозъка. Особено опасни са трупащите живак в тялото си риби за бременни жени, за кърмачки - съответно за плода и бебетата, както и за малките деца. При повишена консумация на по-живачните риби обаче, тежкият метал може да се натрупа в кръвта и на възрастните хора, които в повечето случаи страдат от различни хронични заболявания.

Проблемът може да се избегне лесно, като се заложи на избирателното, правилно хранене с рибни продукти. Вече е известно кои точно риби вкарват най-много живак в човешкия организъм и трябва да не се набляга много на тях. Ясно е и в кои няма от течния метал.

Важно е да знаем кои речни и най-вече морски деликатеси да избягваме и кои да присъстват често на трапезата. Така пак ще имаме отличен източник на протеини и на здравословни мазнини, които понижават холестерола и подобряват цялостното състояние на организма, но без да се тъпчем с живак.

„Проблем има. Всеки тип риба съдържа проследими количества живак. За по-голям процент от хората това минимално количество не оказва негативен ефект. Някои риби обаче съдържат много повече живак - достатъчно, за да се увреди например бебето в корема на майката", коментира микробиологът Петър Донков.

Експертът предупреждава, че и малките деца - под 6-7-годишна възраст, също трябва да избягват опасните риби. Нивото на живак в кръвта може рязко да се увеличи и при възрастни хора, като доведе до проблеми с бъбреците и мозъка, категоричен е той. Големите риби съдържат повече живак, поради факта, че живеят по-дълго - имат повече време да го натрупат в телата си.

От популярната у нас риби с най-много живак са акулата и рибата тон - със сигурност и тази в консервите. С високо съдържание на тежкия метал са и любимите ни лефер и лаврак. По-умерени с „живото сребро", но го имат, са шаранът, треската, костурът, омарите. Почти без живак са аншоа, сом, писията, мидите, стридите, калмарите, скаридите. За щастие най-често слаганите на софрата у нас риби също са почти без живак - скумрията, пъстървата, херингата, бяла риба, както и най-модерната - сьомгата, посочва специалистът.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
13856 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2016.05.27 | 17:22

3
за съжаление на са глупости още инф. поради цензура на нашите тв Международната здравна организация предупреди да не се ползва рибата тон за храна поради радиоактивното замърсяване от Фукошима (продължава изтичането на радиоактивна вода която се движи после по миграцията на рибата тон чак до бреговете на САЩ)
IQ 200

2015.07.16 | 23:01

2
един,два златни зъба 18 карата(750)във устата и нямаш грижи
доц Явашев

2015.07.07 | 13:23

1
пълни глупости

Добави коментар

Водещи новини