Слънчевите панели са по-дълготрайни, поставени под ъгъл на наклон над 30 градуса

  • 12 ноември 2024 10:05

  • 564
  • 0
Слънчевите панели са по-дълготрайни, поставени под ъгъл на наклон над 30 градуса
© Pixabay

Китайско-италиански изследователски екип е анализирал влиянието на различните ъгли на наклон на фотоволтаичните панели върху повредите в резултат на топлинно въздействие.

Изводът?

Когато ъгълът на наклон надвишава 30 градуса, времето до евентуална повреда се увеличава значително.

Група изследователи от Китай и Италия са тествали влиянието на различните ъгли на наклон на фотоволтаичните инсталации върху топлинното увреждане на соларните модули. Те са открили, че когато се използва ъгъл на наклон над 30 градуса, панелите са по-дълготрайни, пише technews.bg. 

Оказва се, че при едни и същи температурни въздействия по-наклонените панели се развалят доста по-късно от своите събратя, които са с малък наклон.

„Фотоволтаичните модули са покрити със стъкло – крехък материал, който може да се спука и да изпадне при силно нагряване. Вследствие на пукнатините на стъклото запалимите материали във фотоволтаичните панели получават достъп до кислород. А това улеснява повреждането на фотоволтаичните системи”, казват изследователите.

Световният пазар на чисти енергийни технологии може да се утрои до 2035 г.

Нещо повече: след като стъклото във фотоволтаичния модул се счупи и особено ако изпадне, откритият компонент на фотоволтаичната повърхност може да се трансформира в голяма горима повърхност, допълват те.

За целта на тестовете са използвани 300х300 мм монокристални силициеви фотоволтаични модули. Тествани са общо 15 панела, по три за всеки сценарий на наклон от 0, 15, 30, 45 и 60 градуса.

„Времето до повреда се увеличава значително, когато фотоволтаичните панели са наклонени над 30 градуса, което е критичен ъгъл на наклон за термична повреда на фотоволтаичния панел”, казват учените.

Въпреки че времето на повреда а различно в различните случаи, критичните температурни разлики са близки, вариращи от 61 до 84°C, уточняват изследователите.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
564 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини