Топлата вода топи слабите места на арктическия "ледник на Страшния съд"

  • 15 февруари 2023 20:46

  • 1313
  • 0
Топлата вода топи слабите места на арктическия "ледник на Страшния съд"
© wikipedia
Слушай новината Слушай новината

Експерти, изучаващи огромния арктически ледник Туейтс, известен и като "ледник на Страшния съд", казват, че топлата вода, която достига до слабите му места, влошава топенето, предизвикано от повишаването на температурите, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.

Заключенията са публикувани в две статии в изданието "Нейчър". 

Разтопяването на Туейтс, чиито размери са приблизително като тези на щата Флорида, ще доведе до повишаване на нивото на Световния океан с над половин метър и може да дестабилизира съседните ледници, които могат да предизвикат покачване на водите с още три метра.

Учени предупреждават, че половината от ледниците ще изчезнат до края на века

Екип от американски и британски учени е бил на ледника шест седмици в края на 2019 г. и началото на 2020 г. 

С помощта на подводен роботизиран апарат, наречено "Айсфин" (Icefin), те са наблюдавали огромното образувание в точката, където ледът се среща за първи път с океана.

Изследователи от Корнуелския университет констатират, че по-топла вода си проправя път в пукнатини и други отвори, причинявайки странично топене от 30 метра или повече за година.

"Топлата вода навлиза в най-слабите части на ледника и влошава състоянието му", обяснява пред Ройтерс Бритни Шмит, която е начело на екипа от учените.

"Това е нещо, за което всички трябва да сме много загрижени", казва тя, като отбелязва как промяната на климата достига до изолирана Антарктида.

В другата статия за изследване, по което Шмит също е работила, се казва, че около пет метра годишно се топят близо до линията на първия допир на леда с океанската вода  - това е по-малко от прогнозираното от най-агресивните модели.

И въпреки това изследователката смята, че топенето все още предизвиква сериозна загриженост.

"Дори и ако наблюдаваме по-малко топене... това не променя факта, че ледникът се оттегля", казва тя.

Учените разчитаха преди на сателитни снимки, за да наблюдават поведението на леда, но това затрудняваше изследванията на детайли.  Сега в статиите за първи път са описани констатации на екип, наблюдавал мястото, откъдето "действието започва", казва Шмит.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1313 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини