17 страни са упрекнати, че не полагат усилия в борбата с трафика на хора в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ

  • 01 юли 2021 21:04

  • 639
  • 1
17 страни са упрекнати, че не полагат усилия в борбата с трафика на хора в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ
© gettyimages

Администрацията на президента на САЩ Джо БайдънДжо БайдънДжо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в днес разкритикува 17 страни по света, че не полагат достатъчно усилия в борбата с трафика на хора и ги предупреди, че може да им наложи санкции.

Администрацията също така насочи критичен поглед и към няколко американски съюзници и приятели, в това число Израел, Норвегия, Нова Зеландия, Португалия и Турция заради отстъпление в техните усилия в борбата с трафика на хора, съобщи БТА.

Българка, изнесена за проститутка: Искаха да ме пречупят с бой, държаха ме гладна

Критиките бяха отправени в годишния доклад на Държавния департамент за трафика на хора. Докладът обхваща 188 страни и територии и посочва, че коронавирусната пандемия е изложила милиони хора на риск от експлоатация и е отклонила някои правителства от техните усилия за възпиране на трафика на хора. В доклада 17 до голяма степен авторитарни страни са поставени в категорията на държавите, които не са успели да изпълнят и минималните стандарти за спиране, както заяви американският държавен секретар Антъни Блинкън, на "нехуманния цикъл на дискриминация и несправедливости".

Поставянето в тази категория означава, че тези страни може да изгубят част от американските помощи, но решения в тази насока може да се очакват едва по-късно тази година. В категорията на провалилите се страни дебютират Гвинея-Бисау и Малайзия. Там си остават Афганистан, Алжир, Мианма, Коморски острови, Куба, Китай, Еритрея, Иран, Никарагуа, Северна Корея, Русия, Южен Судан, Сирия, Туркменистан и Венецуела. Повечето от тези страни вече са обект на американски санкции по други причини. Шест ценни приятели и партньори на САЩ - Кипър, Израел, Нова Зеландия, Норвегия, Португалия и Швейцария - са понижени от първа категория на страните, които най-добре се справят с трафика на хора във втора категория. Това означава, че тези страни не отговарят на международните стандарти в борбата с трафика, но полагат достатъчно усилия, за да постигна това.

За страните в тази група няма наказателни мерки. Израел е поставен във втора категория, защото бележи отстъпление по сериозни инициативи в борбата с трафика, в това число и намаляване на разследванията и преследванията на извършителите и сериозен недостиг на персонала в единствената институция, директно натоварена с този въпрос.

Нова Зеландия е във втора категория, защото не е инициирала никакво съдебно преследване заради трафика на хора за трудовия пазар и заради малките присъди за трафикантите на деца за сексуална експлоатация. Норвегия е упомената в доклада заради това, че през изминалата година не е предприела съдебни действия срещу нито един случай на трафик на хора и че повдига по-незначителни обвинения на хора, заподозрени в такива дейности.

Португалия е посочена заради провал в подобряването на механизма за идентификация на жертвите и заради липсата на гаранции за защита на жертвите на трафика.

За първи път подобна критика има и към Турция и тя е заради това, че страната предоставя оперативна, екипировъчна и финансова подкрепа на въоръжени милиции в Сирия, които набират деца за войници. Турция и още 14 страни, в това число Афганистан и Пакистан са критикувани именно по този показател, което може да се изрази в загуба на американската помощ за подготовка на местните военни.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
639 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
масовата

2021.07.02 | 12:12

1
масовата проституция у нас се развихри с внедряването на западната демокрация тука. да не се правят янките на морален стожер. те са източник на залото.

Добави коментар

Водещи новини