"Вашингтон пост": Ядрените материали остават уязвими за кражби

  • 30 март 2016 10:01

  • 843
  • 0
"Вашингтон пост": Ядрените материали остават уязвими за кражби
© Getty Images/Guliver

Докато президентът на САЩ Барак Обама събира тази седмица във Вашингтон световните лидери на последната организирана от него среща на върха за ядрена сигурност, тонове материали, които терористи биха могли да използват за малки ядрени устройства или мръсни бомби, остават достъпни за кражби, пише в. "Вашингтон пост" преди форума.

Шестгодишната кампания на Обама за отърваване на света от лесно достъпни ядрени материали все пак постигна успех при изнасянето на горивото, което може да се използва за бомби, от различни страни - от Украйна до Чили - и категорично постави ядрената сигурност в дневния ред на света.

Въпреки напредъка обаче няколко страни се съпротивляват на гаранциите, предложени от САЩ, или трупат нови запаси. Президентът на Русия, която разполага с едни от най-големите запаси от ядрени материали с гражданско предназначение, реши да бойкотира срещата на върха, започваща в четвъртък. Владимир Путин ясно показа, че няма да участва в усилия за ядрено разчистване, оглавени от САЩ, отбелязва вестникът.

В добавка сдобиването на Пакистан с ново поколение малки, тактически ядрени оръжия, които според правителството на Обама са изключително лесно достъпни за кражби или злоупотреба, промени риториката на американското правителство за пакистанската ядрена сигурност. Докато в началото на управлението си Обама казваше, че за САЩ пакистанските ядрени активи са сигурни, днес правителствени служители вече не поддържат тази линия. Нещо повече, стане ли дума за това, те отбелязват скромния напредък на Пакистан в обучаването на охранителите си и в инвестициите в детектори за проникване. Правителствените представители отказват да обсъждат тайни преговори за убеждаване на Пакистан да не разполага новите си оръжия, посочва "Вашингтон пост".

Пакистан, Китай, Индия и Япония планират нови фабрики за получаване на плутоний, което ще увеличи световните запаси от гориво за направа на бомби.

А Белгия, където през 2014 г. беше саботирана ядрена инсталация и където бе установено, че работници от ядрена централа с вътрешен достъп са заминали да се бият в редовете на "Ислямска държава", се оформя като централен проблем. Страната е толкова разделена и дезорганизирана, че мнозина се опасяват от много по-вещо подготвена атака от атентатите на брюкселското летище и в метрото миналата седмица, подчертава всекидневникът.

За първи път ядреният форум включва специална сесия, посветена на реакцията на терористични нападения в градска среда, както и симулация за справяне със заплаха от непосредствен ядрен тероризъм.

На практика има достатъчно аргументи, че макар уязвимите запаси да са намалели, рискът от ядрен тероризъм не е. Има доказателства, че групировки като "Ислямска държава" се интересуват повече от всякога от ядрени централи, материали и персонал - особено в Белгия, се казва в статията. Белгийската полиция открила миналата година, че агенти на ИД са наблюдавали дома на висш служител в големия ядрен обект в Мол. В централата в Мол има значително количество високообогатен уран, отбелязва "Вашингтон пост", цитиран от БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
843 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини