"Бизнес Инсайдър": Си Дзинпин и Путин се приближават към внушителен военен съюз

  • 28 декември 2023 19:05

  • 2222
  • 18
"Бизнес Инсайдър": Си Дзинпин и Путин се приближават към внушителен военен съюз
© Getty Images
Слушай новината Слушай новината

В продължение на десетилетия военната мощ на САЩ бе неоспорима, коментира в анализ изданието "Бизнес инсайдър".

След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. САЩ бяха единствената военна суперсила в света, като силите им бяха разположени по целия свят, за да защитават съюзниците си и да възпират агресията. Но с наближаването на края на 2023 г. по света се разпалват конфликти, а Русия и Китай стават все по-агресивни в общия си стремеж да изместят САЩ като най-голямата световна сила, отбелязва изданието.

Техните авторитарни лидери, Си Цзинпин в Китай и Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975 в Русия, се стремят да се възползват от глобалната нестабилност, за да навредят на САЩ и техните съюзници, твърдят наблюдатели, и се приближават към евентуалното създаване на военен съюз, който би представлявал най-голямата заплаха за САЩ от десетилетия насам.

"Ясно е, че двете държави възприемат себе си като военни партньори и това партньорство става все по-дълбоко и по-опитно, дори и да не е официален съюз в западния смисъл на думата", каза пред "Бизнес инсайдър" Джонатън Уорд, главен изпълнителен директор на "Атлас груп".

Си и Путин се приближават към внушителен военен съюз

В конфликтите по целия свят се вижда съперничеството между САЩ и партньорството между Русия и Китай. Китай предостави на Русия жизненоважна икономическа и дипломатическа подкрепа при нейното непровокирано нахлуване в Украйна, докато САЩ дадоха милиарди като помощи на Киев. В Близкия изток Русия и Китай се съюзиха с Иран и разкритикуваха нападенията на Израел в ивицата Газа с цел унищожаване на подкрепяното от Техеран палестинско ислямистко движение "Хамас". Междувременно САЩ предоставиха военна помощ и дипломатическа подкрепа на Израел.

Китай, твърдят експертите, вероятно с внимание наблюдава какъв ще бъде изходът от войната в Украйна, за да получи сигнали за това как ще реагира светът, ако предприеме действия във връзка с плановете си да установи контрол върху Тайван.

Путин към Байдън: Русия не може да бъде смазана и САЩ трябва да се научат на уважение

И тъй като се сближават, Китай и Русия все повече координират военните си ресурси, отбелязва "Бизнес инсайдър".

"Руско-китайското "всеобхватно стратегическо партньорство за координация към нова ера" винаги е било свързано с военната мощ", каза Уорд.

През последните две години Русия и Китай започнаха съвместни военноморски учения в Японско море, Русия даде на Китай технология за подводници, която може да му осигури предимство във война със съюзниците на САЩ в Тихия океан, а лидерите им обещаха да си сътрудничат в разработването на високотехнологични оръжия, както обяви Путин през ноември. Русия също така е продала на Китай самолети Су-25, хеликоптери Ми-17 и системи за противовъздушна отбрана С-400.

Въпреки че лидерите им не са подписали официален военен съюз, подобни стъпки трябва да предизвикват огромна загриженост у САЩ и техните съюзници, отбелязва Челс Михта в неотдавнашно проучване на Центъра за анализ на европейската политика, пише dir.bg. 

"Пълномащабен съюз между Китай и Русия би представлявал за САЩ заплаха, каквато те не са срещали от края на Студената война насам", пише Михта.

Американската армия е призована да се обърне към новата заплаха По време на Студената война Пентагонът планираше да бъде в състояние да води едновременно една голяма и две по-малки войни. Но пред лицето на променящите се заплахи той промени стратегията си, за да може да води една голяма война и да възпира други атаки.

Си Дзинпин иска да зарови томахавката със САЩ

През октомври комисията за стратегическата позиция на САЩ в американския Конгрес заяви, че сега страната е изправена пред заплахи, "коренно различни (от) всичко, което са изпитвали в миналото, дори в най-мрачните дни на Студената война", поради възхода на Китай и Русия.

Комисията призова Пентагона да преразгледа плановете си, за да бъде готов за възможността за война с Китай и Русия едновременно.

"Оста Русия-Китай представлява огромна заплаха за САЩ, като се има предвид, че ще трябва да се справяме със сигурността както в Европа и Азия, така и в Близкия изток с риск да бъдем разпънати, докато Пекин и Москва се координират, за да преследват съответните си регионални амбиции", посочи Уорд.

Някои експерти обаче остават скептично настроени по отношение на стабилността на руско-китайския съюз, като посочват дългогодишното напрежение между двете сили и желанието на Китай да запази тесни връзки с доходоносните западни пазари.

Путин: Руско-китайските отношения са основен фактор за световната стабилност

Но възможността за военен пакт между авторитарните им лидери е такава, за която според наблюдателите САЩ трябва да се подготвят, твърди "Бизнес инсайдър".

Глобалните съюзи на САЩ са изключително важни за способността им да неутрализират заплахата, която представляват съперничещите си свръхсили. Особено в Европа те трябва спешно да увеличат своя военен капацитет, смята Уорд. "САЩ все още могат да се справят и с двете заплахи, но това ще изисква значително увеличение при споделянето на отговорността, особено сред европейските им съюзници, които вече видяха истинските последици от геополитическата "координация" между Русия и Китай след нахлуването в Украйна", добави Уорд.

Все по-близките отношения между Китай и Русия се изграждат от десетилетия, но нахлуването на Русия в Украйна още повече засили прегръдката им, отбелязва в анализ сп. "Форин полиси".

Двете страни направиха ясен стратегически избор да дадат приоритет на отношенията помежду си предвид това, което възприемат като обща заплаха от страна на Запада, воден от САЩ. Задълбочаването на двустранните връзки е съпроводено от съвместен стремеж към глобално преустройство, тъй като и двете държави използват незападни многостранни институции като форума на групата БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), за да разширят влиянието си в развиващия се свят, коментира списанието.

Путин: Страните от БРИКС могат да помогнат за намиране на политическо решение на конфликта в Газа

Въпреки че в момента нито Пекин, нито Москва имат планове за създаване на официален военен съюз, големи сътресения, като например евентуален китайско-американски конфликт във връзка с Тайван, биха могли да го предизвикат.

Какво следва? Най-вероятно е китайско-руското сближаване да продължи, прогнозира сп. "Форин полиси". Списанието отбелязва, че това обаче не е неизменно, тъй като напредъкът може да ускори, забави или обърне посоката си. При липса на външни сътресения може да не се наложи Пекин и Москва да подобрят значително отношенията си в сравнение със сегашната им посока на развитие.

Си и Путин споделят сходни възгледи за враждебния Запад и признават стратегическите предимства на по-тясното си сближаване. Но те остават предпазливи един към друг, като никой от тях не желае да носи отговорност или да бъде подчинен на другия.

Големи промени или сътресения обаче биха могли да ги сближат с по-бързи темпове, отбелязва сп. "Форин полиси". Ако Русия претърпи опустошителен военен неуспех в Украйна, който рискува да срине режима на Путин, Китай може да преразгледа въпроса за значителна военна помощ. Ако на свой ред Китай се окаже в голяма криза по отношение на Тайван или в конфликт със САЩ, Пекин може да се опре повече на Москва.

Си Цзинпин се зарече: Няма да позволя на никого да отдели Тайван от Китай

По време на евентуален конфликт за Тайван Русия би могла да се ангажира и с изгодна за нея агресия на друго място, която да обвърже Китай и Русия в очите на международната общност, дори ако действията на Москва не са координирани с Пекин, посочва в анализа си списанието, като допълва, че е възможна и промяна на посоката към все по-тесни китайско-руски връзки, макар че тя е далеч по-малко вероятна.

Някои експерти по китайска политика изразяват опасения, че Русия винаги ще дава приоритет на собствените си интереси пред всяко съобразяване с двустранните връзки. Ако например бившият президент на САЩ Доналд Тръмп спечели още един мандат, той може да намали подкрепата на САЩ за Украйна и да предложи на Путин подобряване на отношенията.

Това, от своя страна, би могло да намали готовността на Кремъл да подкрепи Китай срещу САЩ. Не е ясно дали тези опасения се споделят от висшите китайски или руски лидери, но взаимното недоверие и скептицизъм към другия остават и у двете страни, заключава сп. "Форин полиси".

Последвайте канала на

Теодора Павлова
2222 18

Свързани новини

Коментари 18

Добави коментар
Z Z Z Z Z

2023.12.28 | 19:18

1
две фалирали недоимперии си правят взаимно фелацио, като Снежко на Тенев и обратно.
cska

2023.12.28 | 19:18

2
а люляка облиза резултатите и ми ги подава фостата. слава руссия!
САЩ

2023.12.28 | 19:20

3
местиме си го от единия та в другия крачол. Картофените рашистки чутури ще ги удряме в плоските тикви на жълтите с дръпнатите очи и ще си пушиме пурата при това. И двете уродливи болшевишки племена ще ги ш.ибаме на почивки докато не дойде бърза помощ за тях!

2023.12.31 | 08:51

18
Джендър можели да шиба..

2023.12.28 | 19:41

4
ne samo kitai a i arabskite 6eihove 6te se saizat s bratska rusia dori i balgarite 6te sa zad bratska rusia slava rusia
рашка говняшка

2023.12.28 | 19:45

6
на арабските шейхове ще трябва яко да им лапате рязаните хейове.. ама вие комунделските п.уткински к.урви сте свикнали и обичате да го поемата дълбоко гърло!

2023.12.28 | 19:42

5
ne samo kitai a i arabskite 6eihove 6te se saizat s bratska rusia dori i balgarite 6te sa zad bratska rusia slava rusia
,.

2023.12.28 | 20:24

7
русия е кене f!
Жоссе

2023.12.28 | 20:32

8
А не бе. Ще чакат САЩ да ги елиминира един по един. Дори много закъсняха с военния съюз.
До 11

2023.12.31 | 08:48

17
Ти си елиминиран по природа защото си джендър,мръсна твар си на тоя свят..
САЩ

2023.12.29 | 01:56

11
Ми тия две скапани държави са елиминирани по природа. Нема да нужда да си хабиме мунициите по тия нещастници. Кой нормален човек на тая планета иска доброволно да се роди и живее в рашистан или в жълтурия!

2023.12.28 | 21:02

9
Хора, чували ли сте за аналог на виаграта, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може:----->> mub.me/bioex

2023.12.28 | 22:20

10
Това е новина от преди два месеца. Жълтия се оттегли о си посипа главата с пепел пред байДън на срещата между двамата. Ватниците са история.

2023.12.31 | 08:45

16
На жълтия ще му гризнеш нали знаеш какво краво мръсна..

2023.12.29 | 03:50

12
"САЩ бяха единствената военна суперсила в света, като силите им бяха разположени по целия свят", но РУСИЯ и КИТАЙ са агресивни пише авторът ! Идиотизъм !

2023.12.31 | 08:44

15
А кой разпалваше военните конфликти пак Русия ли..???

2023.12.31 | 08:43

14
Български платени журналя

2023.12.29 | 03:54

13
Като чуят РУСИЯ , САЩ се насират и викат : а не , ние с РУСИЯ няма да воюваме и тя ядрено оръ!жие няма да ползва ! Аха , той Путин вас ще пита !

Добави коментар

Водещи новини