-
06 април 2023 14:36
- 962
- 0
Германия желае по-строги правила за намаляване на дълга на страните с по-големи задължения и по-строги ограничения върху обхвата на Европейската комисия да съгласува фискалните планове с държавите членки, докато блокът се подготвя за цялостен преглед на бюджетните правила на съюза, информира БНР.
В германски политически документ, видян от "Файненшъл таймс", Берлин настоява съотношението дълг към БВП на силно задлъжнелите страни да намалява с 1 процентен пункт годишно, докато за държавите членки на ЕС с по-ниска дългова тежест минималното изискване за намаляване на дълга може да бъде 0,5% от БВП годишно.
Съгласно настоящите правила държавите членки, чиито дълг надвишава 60% от БВП, трябва да планират намаляване на това дългово бреме с една двайста (1/20) годишно - скорост, която изглежда нереалистично драконовска.
Германският документ, видян от финансовото издание, подсилва нарастващия дебат за преразглеждане на фискалните правила на ЕС. Той се стреми да постави ограничения върху собственото предложение на Европейската комисия за сключване на индивидуални сделки с отделните държави членки, когато се определя пътя и темпото за привеждане на публичното им финансиране обратно в съответствие с правилата.
Европейската комисия предложи промени в тези правила през ноември 2022 г., целящи увеличаване на "държавните права на собственост" по отношение на дълга, както и "повече свобода за намаляване на дълга" и по-строго правоприлагане.
Германският министър на финансите Кристиан Линднер беше скептичен относно оставянето на Комисията да изработи и наблюдава тези двустранни планове. В миналото германското финансово министерство беше недоверчиво към ролята на ЕК като орган за прилагане на фискалните правила, като се има предвид снизходителността, която е показала в миналото към бюджетните дефицити и усилията за намаляване на дълга на страни като Франция и дори Германия.
В опит да ограничи свободата на преценка на Комисията при съгласуване на тези планове, Берлин се застъпва за "общи количествени показатели и предпазни мерки, които са от съществено значение за една реформирана фискална рамка". Германският политически докумнет също така предлага допълнителни начини за ограничаване на растежа на публичните разходи сред страните с висок дълг.
В опит да отговори на призивите за защита на разходите за ключови зелени и цифрови приоритети, германският документ предлага промени, за да се гарантира, че разходите, свързани с програмите на ЕС, като плана за възстановяване след Covid-19, се третират благоприятно. Въпреки това вероятно ще срещне съпротива от страна на страните членки с огромни държавни задължения, които търсят индивидуални планове за намаляване на дълга и по този начин оставят много възможности за публични инвестиции.
Германското финансово министерство не отговори веднага на искане за коментар на информацията на "Файненшъл таймс".
Дебатът относно формата на Пакта за стабилност и растеж на ЕС, който е предназначен да наложи фискална дисциплина на държавите членки, постепенно се възобновява, след като беше спрян по време на коронавирусната пандемия. През миналия месец министрите на финансите се съгласиха, че новото законодателство трябва да бъде прокарано тази година, тъй като те се стремят да уредят подобрена рамка, преди правилата за отношението дълг към БВП да влязат отново в сила през 2024 г.
ЕС се стреми да опрости списъка с фискални правила, който от години страда от неравномерно прилагане, като същевременно не успява да стимулира адекватно ключовите публични инвестиции, отбелязва финансово издание.
Последвайте канала на
Свързани новини
Опозицията в Германия инициира разследване срещу канцлера Олаф Шолц
06 април 202307:02
Германия регистрира рекордно търсене на замразени храни през 2022 г.
05 април 202310:05
Германия се очаква да избегне рецесията
04 април 202313:12
Избраха бежанец от Сирия за кмет на село в Германия
03 април 202314:20
Българите в Германия могат да гласуват в 74 секции
02 април 202310:42
Местят Роман Костомаров в болница в Германия
01 април 202321:31
Проучване сочи, че около 3,4 млн.души в Германия никога не са използвали интернет
11 април 202316:08
Германският вътрешен министър се обяви за смекчаване на закона за сексуалните престъпления
07 април 202318:50
Джанлоренцо Бленджини: Голямата цел Лос Анджелис 2028 е изпълнима
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ: Лидерска среща - само за кабинет, Митов вече бил на "Кърниградска", ПП-ДБ искали да легитимират пред Запада управление с "Възраждане"
25 ноември 202411:59
"ПП-ДБ води символична битка за първото място": Има ли шансове за редовно правителство?
25 ноември 202412:58
Дончева: Ако същите „лавандулки“ се борят с Пеевски с една декларация за санитарен кордон, тя няма да свърши работа на никого
25 ноември 202413:10
Кънчо Стойчев: Радев е патриот и ще жертва мандата си, а не България
25 ноември 202414:00
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Водещите новини! Брутално нападение и насилие в столичен мол: 10 младежи с качулки бият служител – направил им забележка (и още…)
25 ноември 202413:17
Учители излизат на протест до две седмици, ако им замразят заплатите за 2025 г.
25 ноември 202413:37
Войната на Русия срещу Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва
25 ноември 202413:44
„Ръката на мъртвеца“: Системата, която би могла да срине света, и гаранцията на Путин, че ще остане жив
25 ноември 202414:16