-
29 ноември 2022 21:24
- 2302
- 8
"Всички призиви за прекратяване на огъня са несериозни. Сключването на примирие в този момент би означавало да се признае една извършена несправедливост", каза германският президент Щайнмайер пред "Дойче Веле".
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер осъди атаките срещу критичната инфраструктура и цивилното население в Украйна като част от военната стратегия на Русия, нарече заплахите с ядрено оръжие неприемливи и обясни защо все още не могат да бъдат формулирани гаранции за сигурността на Украйна.
Г-н президент, това, на което сме свидетели в момента в Украйна, има твърде малко общо с конвенционалните методи за водене на война. Това, което се случва, е война срещу цивилни граждани. Защо Путин прави това и какво променя то за нас?
Франк-Валтер Щайнмайер: Не съм съвсем съгласен, че ставащото няма отношение към войната. Мисля, че това е част от военната стратегия на Русия. Това е не само брутална война, която се води срещу украинската армия, но и - това става все по-очевидно с наближаването на зимата - брутална атака срещу критичната инфраструктура и, разбира се, срещу цивилното население. Знаем, че разрушаването на инфраструктурата за отопление и електроснабдяване ще обрече хората в Украйна на студ и тъмнина. И това не е случаен страничен ефект, а изглежда е част от руската стратегия за поразяване на цивилното население с цел изтощаване на страната. Трябва да се противопоставим на това. Трябва да помогнем на украинците и да гарантираме оцеляването им през тази зима.
Германия помага на Украйна с оръжейни доставки, но Киев все още чака бойни танкове, които Берлин не изпраща. Не е ли тази атака срещу цивилни граждани причина за преосмисляне на германската политика по този въпрос?
Щайнмайер: Смятам, че позицията на Германия по този въпрос се е променила. И това се отнася не само за правителството, но и за цялото население на страната, което за няколко месеца осъзна, че онова, с което сме свикнали по отношение на сигурността в Европа, вече не е гарантирано. В резултат от това германското правителство взе решение за огромни допълнителни разходи за отбрана, включително за по-добро оборудване и екипировка на Бундесвера. И сега ние наистина подкрепяме Украйна не само хуманитарно, финансово и икономически, но и до голяма степен военно.
Освен това смятам, че германското правителство е избрало онзи вид подкрепа, от която се нуждае Украйна. Акцентът върху противовъздушната отбрана, защитата от безпилотни летателни апарати и особено от ракетни атаки беше точно това, което трябваше да се направи. 60-70% от руските ракети се унищожават успешно от украинската армия, също благодарение на германската военна подкрепа.
Г-н президент, Вие знаете кои са хората в Москва, които подстрекават към война. От години Путин говори открито за намеренията си спрямо Украйна. По-рано, подобно на германското правителство, вие не го приемахте на сериозно. А сега какво ще кажете за факта, че Путин заплашва да използва ядрени оръжия?
Щайнмайер: Първо, бих поспорил дали заплахата не е била възприемана сериозно. Ако погледнете периода след 2014 година, европейските правителства се опитаха не само да поддържат примирието, но и да го използват като пролог към мир. За тази цел бяха подписани споразуменията от Минск, които обсъдихме с тогавашния украински президент Порошенко.
Второ, що се отнася до руските заплахи за използване на ядрени оръжия, те са недопустими. В края на краищата сега се полагат усилия за това ядрените оръжия да станат излишни за целия свят. Заплахата за използване на ядрени оръжия е не само неоправдана, но и противоречи на целия ни историческия опит, тя е неприемлива. Това е следващият етап от ескалацията на тази война от страна на Русия. Ядрените оръжия не бива да се използват и мисля, че това е мнението на мнозинството по света. Това пролича и на Срещата на върха на Г-20 в Бали, където всички единодушно осъдиха дори заплахата за използване на ядрени оръжия, да не говорим за реалното им използване. Ясно послание, което, надявам се, ще бъде разбрано в Москва.
Какви начини за излизане от тази война виждате? Как може да изглежда решение, което е приемливо и за двете страни?
Щайнмайер: Всички призиви за прекратяване на огъня сега са несериозни. Защото сключването на примирие в този момент би било по същество признаване на вече извършена несправедливост. То би означавало Русия да запази окупираните територии. Това ще означава, че може да се нарушават граници, да се пренебрегва международното право и да се завзема суверенна земя – че всичко това е позволено. А това не може да бъде резултат от прекратяването на огъня. Затова, за съжаление, трябва да кажа, че в момента не виждам изход.
Във връзка с падналата наскоро ракета на полска територия, доколко се опасявате, че войната, която се води в Украйна, ще се прехвърли и вън от границите ѝ?
Щайнмайер: Силно се надявам, че това може да бъде избегнато. Надеждата ми се засилва и от изключително предпазливата реакция не само на САЩ, но и на НАТО като цяло. Непосредствено след случилото се в Източна Полша между американския и полския президент имаше най-тясна комуникация. Генералният секретар на НАТО реагира незабавно, като посочи, че първо трябва да се разследва ситуацията, а после да се оценяват реакциите. Мисля, че това свидетелства за благоразумието от страна на НАТО, както и за това, че съществуват минимални контакти с Москва на военно ниво. Там, където съществуват подобни контакти, те следва да се използват и от двете страни.
Последвайте канала на
Свързани новини
Реалните заплати в Германия намаляват с 5,7 процента през третото тримесечие
29 ноември 202212:50
Леко раздвижване се отчита на германския пазар на труда
28 ноември 202215:22
Германия улеснява процедурата за придобиване на немско гражданство
26 ноември 202207:34
Германското правителство одобри таван за цените на електричеството и газа
25 ноември 202218:52
Германия планира да определи като геноцид Гладомора в Украйна
25 ноември 202215:01
Германия дала положителен пример как се помага на Киев
25 ноември 202206:40
Германският президент Щайнмайер започва държавна визита в Монголия
07 февруари 202410:53
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 8
Добави2022.11.29 | 22:12
2022.11.30 | 08:52
2022.11.29 | 23:56
2022.11.29 | 23:57
2022.11.30 | 00:01
2022.11.30 | 09:51
2022.11.30 | 09:57
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2022.11.29 | 22:05