ЕК с три минимални препоръки към България

  • 25 май 2022 18:22

  • 2221
  • 4
ЕК с три минимални препоръки към България
© Pixabay

На 23 май Европейската комисия (ЕК) публикува предложение за препоръка на Съвета относно Националната програма за реформи - актуализация за 2022 г. и становище на Съвета относно Конвергентната програма (2022 - 2025 г.) на Република България, в рамките на т.нар. „Европейски семестър”.

Тази година Европейската комисия отправя по три препоръки на седем държави-членки, сред които е и България. Останалите държави са с по четири или повече на брой препоръки.

Лорер: Първите пари по Плана за възстановяване идват лятото

В доклада на ЕК българският План за възстановяване и устойчивост е оценен като амбициозен и покриващ досегашните препоръки на Съвета на ЕС. Затова се акцентира върху изпълнението на плана и се отправят минимални допълнителни препоръки - за намаляване зависимостта от внос на изкопаеми горива, ускоряване развитието на възобновяема енергия и диверсифициране на източниците за доставка на газ чрез увеличаване на междусистемните връзки със съседните държави.

В областта на фискалната политика Европейската комисия отправя еднаква препоръка към всички държави-членки за предпазлива политика по националното финансиране на текущите разходи, свързани с мерки срещу инфлацията и войната в Украйна.

За разлика от други държави, към които има препоръки в областта на данъчната и пенсионната реформа и фискална консолидация, за България не са посочени допълнителни действия. За Германия например има препоръки в областта на данъчната и пенсионна реформа. Франция има още по-детайлни препоръки по отношение на държавните разходи и консолидация, както и за пенсионна реформа.

ЕК оценява и прогнозата за фискалните параметри за дефицита и дълга на България за настоящата и следващата година. Препоръчва се фискалната политика да бъде насочена към постигане на разумни и предвидими средносрочни фискални позиции. Следва да се отбележи, че разходите по консолидираната фискална програма остават в изискуемия по закон лимит от 40% от БВП. Като се изключат временните разходи в отговор на пандемията, увеличените енергийни цени и предоставянето на подкрепа за бежанците от войната в Украйна, дефицитът за 2022 г. се очаква да бъде в рамките на 3-процентното ограничение.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2221 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
препоръки

2022.05.25 | 23:28

4
за претопяване на народа и заселване с украински и африкански бежанци... НЕ, мерси!
Сърбеца

2022.05.25 | 19:20

2
Ек еврейски бок.луци
НА СЪРБЕЦА

2022.05.25 | 19:24

3
у гъзеца !
Мила

2022.05.25 | 19:00

1
Браво на нашето правителство!

Добави коментар

Водещи новини