-
06 февруари 2021 06:31
- 806
- 1
Рекорден брой политически партии, недостиган от 1922 г. насам, имат право да участват в парламентарните избори през март в Нидерландия, заяви нидерландският Изборен съвет на пресконференция, цитиран от Франс прес.
Избирателни листи като Jezus leeft ("Исус е жив"), De Feestpartij ("Партията на празника") или дори Jong, партията на младите, са сред 37-те участници в надпреварата. Включени са и по-големите партии като дясната либерална партия на премиера Марк Рюте - Народна партия за свобода и демокрация, трите центристки и християнски партии, които влизат в правителството, и крайнодясната Партия на свободата на Герт Вилдерс.
Други формации, които вече са представени в парламента, като Партия за защита на животните, Партия "50 плюс" на хората над 50-годишна възраст, и Партия "Денк", която представлява основно хора от турски произход, също ще вземат участие в изборите.
37-те изборни листи бяха обявени за валидни след процес на утвърждаване, продължил няколко дни, обяви още Изборният съвет, цитиран от БТА.
През декември 89 партии бяха обявили намерението си да участват в парламентарните избори на 17 март, но по-малко от половината от тях бяха изпълнили условията за окончателно одобрение. Недопуснатите партии не са събрали достатъчно декларации за подкрепа, каза Изборният съвет.
Мартенските парламентарни избори са от ключово значение за Нидерландия, тъй като те определят състава на долната камара на парламента, а оттам и на коалиционното правителство. Нидерландия е известна със своя "полдер модел", традиция която се базира на обсъждане и консенсус. Правителствените коалиции в страната и големия брой партии се превърнаха в норма.
Според някои национални медии обаче рекордният брой партии, които ще се борят за места в камарата, бележи върха на "егоцентризма" и на "идеологическия неолиберализъм". Обикновено изборите се произвеждат в един ден, но заради здравната криза властите решиха гласуването да трае три дни - от 15 до 17 март. Тези избори ще са също и един от първите големи изборни тестове в Европа от началото на здравната криза, свързана с COVID-19.
Деснолибералният министър-председател Марк Рюте и неговото правителство подадоха оставка през януари, след скандал, свързан с детски надбавки, но кабинетът продължава да управлява текущите въпроси до деня на изборите.
Последвайте канала на
Свързани новини
Раздялата е близо: Амос Юга се сбогува с ЦСКА - София
Очаквайте на живо: Александър Томаш ще говори за двубоя с Хебър
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Интересен сблъсък във Варна
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
29 ноември 202409:45
Кирил Петков категоричен: Ще подкрепим Силви Кирилов, защото Пеевски се изнервя от това
29 ноември 202410:34
Минчев: Ако неспазването на партийната линия при важно гласуване е основание за изключване, то отдавна трябваше да сме разредили редиците
29 ноември 202410:44
Бориславова: Оставката е единствено по волята на самите народни представители
29 ноември 202410:33
Божанков: Дълбоко убеден съм в мотивите си и в начина, по който гласувам
29 ноември 202410:49
Борислав Гуцанов, БСП: Инатът продължава
29 ноември 202410:36
Станислав Балабанов: Днес се надявам вече да има избран председател на парламента
29 ноември 202410:43
Йотова: Изборът на председател на НС ще отпуши поне две много съществени процедури
29 ноември 202410:42
Сарафов свиква съвещание на прокуратурата и МВР заради случаите на насилие
29 ноември 202409:39
2021.04.10 | 04:00