-
20 ноември 2020 13:59
- 523
- 0
Европа има добра позиция да се конкурира за лидерство в областта на изкуствения интелект, заяви еврокомисарят Мария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова по време на международната онлайн конференция "Въздействието на изкуствения интелект върху нашето общество", организирана от фондацията "Конрад Аденауер", посолството на Швейцария и Института по философия и социология на БАН.
Габриел отбеляза, че изкуственият интелект е от съществено значение за бъдещето на европейската икономика и общество. Тя посочи колко е важно да се включат демократичните ценности в алгоритмите на изкуствения интелект, за да се изгради доверие у гражданите за използването му.
Еврокомисарят коментира, че Европа e конкурентоспособна по отношение на научните публикации и трябва да се засили подкрепата за изследователите в областта на изкуствения интелект.
Тя отчете добри позиции на Европа и по отношение на стартъп екосистемата и отбеляза, че много европейски стартъпи се утвърждават като лидери в глобален план, като допълни и че България има голям потенциал в тази посока.
От гледна точка на използването на изкуствения интелект от бизнеса Европа също е на конкурентно ниво. Изкуственият интелект ще има влияние върху всички сфери в нашето общество - за по-добро здравеопазване, както можем да видим в използването му за борбата с COVID-19, за по-ефективна публична администрация, за по-безопасен транспорт, даде примери Мария ГабриелМария Иванова Габриел е родена на 20 май 1979 г. в Гоце Делчев. През 1997 г. завършва Езикова.
Според нея трябва да се работи в посока на технологично усъвършенстване, изграждане на доверие в обществото по отношение на използването на изкуствения интелект и подобряването на уменията на работната сила. Талантите в областта на изкуствения интелект са една от нашите силни страни, затова трябва да продължим в усилията си за създаване на по-големи умения в тази посока, както и да се подкрепи водещата роля в областта на научните изследвания, каза еврокомисарят, като припомни, че има много добри инициативи в това отношение.
Тя отбеляза и възможността да се използва изкуствения интелект, за да се отговори на основните предизвикателства на 21-ви век като климатичните промени и риска от пандемии. Габриел обърна внимание на важността на това демократичните ни ценности и уважението към човешкото достойнство да бъдат включени в алгоритмите на изкуствения интелект.
Проф. Дирк Хелбинг от Федералния технологичен институт в Цюрих коментира, че постепенно се създава един нов свят. Той посочи, че има нова валута - т.нар. големи данни и криптовалутата, появяват се нови професии, променя се икономиката. Ученият отбеляза, че вървим в посока на ново общество и даде примери, че компании работят по идеи като т.нар. смартградове и "смартнации".
Проф. Хелбинг предупреди, че има големи възможности, но и големи етични предизвикателства, свързани с дигиталната трансформация. Той обърна внимание на дигиталната етика, която ще ни помогне да изградим отговорно дигиталното бъдеще.
Проф. Румяна Стоилова от Института по философия и социология на БАН коментира, че според мнението на учени, биоинженерството, комбинирано с развитието на изкуствения интелект, може да доведе до разделение на човечеството на малка група от "суперхора" и внушителна група от по-нисши, безполезни хомосапиенси. Колегата й Стефан Марков обърна внимание на социалното значение на интернет и дигиталното разделение. Дигиталното включване всъщност обхваща не само достъпа до интернет, но и възможността за подходящо хардуерно и софтуерно съдържание и услуги, а за ефективното използване на информационни и комуникационни технологии се изискват и умения за дигиталната грамотност, отбеляза той.
Стоилова отбеляза, че мотивацията и способностите на уязвими групи като по-възрасти хора, в малки населени места и хората с ниски доходи за използването на изкуствения интелект са под въпрос и е напълно възможно бъдещи проучвания да установят, че тези хора просто не искат да допуснат изкуствения интелект в своя свят. Младите потребители са образовани и опитни и в бъдеще те ще бъдат основните потребители на изкуствения интелект, като не се забелязват големи разлики при младите поколения в страните от ЕС. Важен урок с кризата с COVID-19 е нуждата от подобряване на дигиталните умения на възрастните хора, е едно от заключенията на изследователите от БАН.
Последвайте канала на
Свързани новини
Мария Габриел в интервю за New York Times: Образованието и партньорствата с частния сектор са ключови за повече момичета в новите технологии
18 ноември 202016:15
Мария Габриел: Необходимо е сътрудничество за по-устойчиви образователни системи
17 ноември 202014:05
Отличиха Мария Габриел с Годишната награда на Виенския икономически форум
16 ноември 202015:34
Мария Габриел с коментар за седемгодишния бюджет 2021-2027 г. на ЕС
11 ноември 202014:24
Мария Габриел: Регионите и културата са ключови за възстановяването на европейската икономика
09 ноември 202018:47
Мария Габриел създава мрежа от млади посланици на Черно море
30 октомври 202016:00
Мария Габриел: С бюджет от 95,5 млрд. евро "Хоризонт Европа“ става най-мащабната в света програма за наука и иновации
11 декември 202017:41
Мария Габриел създава Коалиция за образование за климата и Европейски център за цифрово образование
10 декември 202017:14
Мария Габриел: Регионите и градовете са ключови в изграждането на иновативни регионални и местни общности
25 ноември 202014:59
Йънг Бойс се включва в битката за Сангаре
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Равностоен сблъсък в Белград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Наталия Киселова: В момента е много трудно да кажем кои са на власт и кои са в опозиция
23 декември 202419:48
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:48
Майката на изчезналия Ники: Отвлечен е, кучето му е прекалено чисто, за да е било в гората
23 декември 202418:59
Проф. Тодор Кантарджиев: Полово предаваните инфекции в 90% са причина за безплодие в семействата у нас
23 декември 202418:55
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Водещите новини! Съдия: Без ясен отговор за „Осемте джуджета“ не е приемливо Сарафов да бъде избран. Рюте вижда опасност за сигурността на НАТО
23 декември 202418:59
Германия даде на Украйна ракетни установки и системи за ПВО
23 декември 202419:15
Първата част от украинския легион, сформиран в Полша, замина за Украйна
23 декември 202419:29
Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс, включително и на 17-годишна
23 декември 202418:47