Европарламентът обсъди обстановката по границата между Турция и Гърция

  • 10 март 2020 19:30

  • 917
  • 1
Европарламентът обсъди обстановката по границата между Турция и Гърция
© Булфото (архив)

Европейският парламент обсъди днес обстановката по границата между Турция и Гърция след решението на Анкара да отвори пътя пред мигрантите, предаде БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1735

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон призова подкрепа да получат и двете държави, както и мигрантите, особено по отношение на правото да поискат убежище. Възможността за искане на убежище е основно право, към което имаме морално задължение, посочи тя. В защитата на границите и осигуряването на основните права не се съдържа противоречие, заяви еврокомисарят.

Берлин взима деца от Гърция

Йохансон съобщи, че утре ще пътува до Гърция, за да научи от местните власти какво им е необходимо и как възнамеряват да спазват правилата на ЕС, включително задължението да не отблъскват мигранти. Споразумението с Турция за миграцията остава в сила, трябва да успокоим тона и да намерим път напред, добави тя.

В последвалите изказвания на парламентарните сили групата на Европейската народна партия (ЕНП) заяви, че турският президент Реджеп Ердоган се възползва от страданието на хората с политическа цел. Според ЕНП предишният гръцки премиер Алексис Ципрас през 2015 г. не е успял да овладее границата, но сега премиерът Константинос Мицотакис се справя далеч по-добре. ЕНП призова да се разговаря с Анкара и да се осигури необходимата помощ на Гърция. Според тази политическа група ЕС е готов да сключи с Турция ново споразумение за миграцията.

Споразумението ЕС-Турция за миграцията остава в сила

Социалистите и демократите посочиха, че турският президент се е възползвал от уязвими хора и е проявил много опасно отношение. Според тази политическа група вина имат министрите на ЕС, които дълги години не постигат съгласие за промени в правилата за миграцията. Социалистите възразиха на твърдението, че днешното гръцко правителство се справя по-добре от предшествениците си преди пет години.

Групата "Обнови Европа" определи като срамни събитията по турско-гръцката граница. Тази политическа сила призова, ако бъде сключено ново споразумение с Анкара, то да бъде международен договор, съобразен с европейското право.

Групата "Идентичност и демокрация" определи действията на Турция като изнудване от президента Ердоган. Тази политическа сила изрази учудване, че вместо Ердоган да бъде наказан, с него се преговаря.

Зелените посочиха, че ЕС се сеща за мигрантите, само когато наближат границата. Според тази политическа група ЕС се проваля, защото насочва усилията си в охрана на браздата, вместо към това да следи дали Гърция прилага европейския закон. Според Зелените стотици общини в ЕС искат доброволно да подслонят бежанци.

Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) отбелязаха, че Атина и Анкара се борят за сърцата и умовете на зрителите на събитията по границата. Според ЕКР Ердоган изпраща към границата на ЕС не мигранти, а джихадисти. Искаме гръцката граница да бъде затворена, а мигрантите да бъдат изпратени на самотни острови, допълниха от тази политическа група.

Руска медия: Европа има интерес на континента да не идват нови бежански вълни

Европейската обединена левица настоя към мигрантите да има съпричастност. По данни на тази политическа сила 130 населени места в ЕС са готови да приемат разселени бежанци. Тази политическа сила призова да не се сключват споразумения с диктатори.

В изказването си евродепутатът Ангел Джамбазки (ВМРО/ЕКР) заяви, че част от групите в ЕП години наред са прикривали "турския диктатор Ердоган", който използва човешкото нещастие за лични политически цели. Бежанецът идва от война. Турция е сигурна държава, на територията на Турция не се води война. От територията на Турция и в България, и в Гърция, не може да дойде бежанец. Това е нелегален имигрант, поясни Джамбазки.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
917 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Ани

2020.03.10 | 19:52

1
Абе откъде накъде някаква евро комисарка ще казва какво да става ? Всяка държава си има право на суверенитет, и има право да отказва убежище. Защо тази ще решава , каква е тя ?

Добави коментар

Водещи новини